Foto: www.gov.pl/web/edukacja/
Sądząc po tym co widać na zdjęciu – była to bardzo ekskluzywna konferencja
W środę, 30 października, w warszawskim Hotelu Mercure odbyła się konferencja, inaugurująca II fazę projektu pt. „Wspieranie podnoszenia jakości edukacji włączającej w Polsce”, Konferencję zorganizowało Ministerstwo Edukacji Narodowej przy współpracy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Poniżej prezentujemy obszerny fragment komunikatu, jaki o tym wydarzeniu zamieszczono na stronie MEN:
[…] Celem środowej konferencji było podnoszenie świadomości o założeniach edukacji włączającej oraz wymiana wiedzy i doświadczeń o tym jak te założenia realizować w praktyce. Wykłady oraz warsztaty praktyczne poprowadzili eksperci Europejskiej Agencji do spraw Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele świata polskiej nauki oraz praktycy – dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, którzy podzielili się dobrymi praktykami m.in. w zakresie oceniania, projektowania uniwersalnego w edukacji, diagnozy funkcjonalnej, metod pracy w zróżnicowanej pod względem potrzeb edukacyjnych klasie, planowania rozwoju szkoły, współpracy placówek ogólnodostępnych i specjalnych oraz zarządzania i finansowania sprzyjającego edukacji włączającej.
Konferencja adresowana była do nauczycieli, specjalistów, dyrektorów przedszkoli, szkół i ośrodków specjalnych oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych, nauczycieli konsultantów placówek doskonalenia nauczycieli, pracowników nadzoru pedagogicznego i organów prowadzących jednostki systemu oświaty, a także pracowników uczelni wyższych, które kształcą nauczycieli. […]
Cały komunikat „Edukacja włączająca – od założeń do praktyki” – TUTAJ
Źródło: www.gov.pl/web/edukacja/
Komentarz redakcji:
Ciekawe, że do dziś, do godzin wieczornych, na stronie współorganizatora – Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – nie ma nawet wzmianki o tej konferencji. [Zobacz – TUTAJ]
Natomiast 28 października (na dwa dni przed konferencją!) zamieszczono taki komunikat:
Zapraszamy na konferencję inaugurującą rozpoczęcie II fazy projektu pt. “Wspieranie podnoszenia jakości edukacji włączającej w Polsce”, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Europejską Agencją do spraw Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej w ramach Programu Wsparcia Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej. […]
Konferencja odbędzie się 30 października 2019, w Warszawie.
Miejsce: Hotel Mercure Warszawa Centrum, ul. Złota 48/54, 00-120 Warszawa
Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny znajdą Państwo na stronie konferencji. *
Źródło: www.frse.org.pl
*Niestety – było to wprowadzenie czytelników w błąd – nic tam więcej nie ma, także brak programu. Zobaczcie sami – TUTAJ
Ciekawie przedstawia się także poszukiwanie szerszych informacji o owym Projekcie Wsparcia Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej. Oto co znaleźliśmy na stronie ORE z datą13 lipca 2018 r., pod tytułem „Wspieranie podnoszenia jakości edukacji włączającej w Polsce”:
Ośrodek Rozwoju Edukacji uczestniczy w projekcie zainicjowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej mającym na celu podnoszenie jakości edukacji włączającej w polskim systemie oświaty.
Projekt w ramach doradztwa eksperckiego jest realizowany w Polsce na wniosek MEN przez Europejską Agencję ds. Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej. Działanie jest finansowane przez Komisję Europejską w ramach Programu Wsparcia Reform Strukturalnych.
Agencja jako niezależna organizacja zrzesza ministerstwa edukacji krajów europejskich. Polska jest jednym z 35 krajów członkowskich. W ramach działań Agencji podejmowane są liczne projekty tematyczne, analiza badań i przykładów dobrych praktyk oraz wypracowywane i upowszechniane są rekomendacje. W licznych inicjatywach Agencji uczestniczyły także placówki z Polski.
W ramach projektu – zaplanowanego na osiem miesięcy – odbędą się spotkania, wywiady, warsztaty, wizyty studyjne. Seminarium inaugurujące miało miejsce 11 lipca w MEN. […]
[Źródło: www.ore.edu.pl Więcej – TUTAJ]
Szukając dalej wytropiliśmy informację z datą 25 lutego 2019 r. o konferencji, ale nie tej wczorajszej, a organizowanej w marcu, zatytułowanej „Wspieranie podnoszenia jakości edukacji włączającej w Polsce – konferencja” :
Informujemy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej organizuje międzynarodową konferencję podsumowującą pierwszą fazę projektu „Wspieranie podnoszenia jakości edukacji włączającej w Polsce”, realizowanego we współpracy z Europejską Agencją do spraw Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej w ramach Programu Wsparcia Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej.
Podczas konferencji zaprezentowane zostaną końcowe rekomendacje dotyczące działań, które będą służyć podnoszeniu jakości edukacji włączającej w Polsce.
Konferencja odbędzie się 5 marca 2019 r. w godz. 9:00–16:00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (Warszawa, Al. Ujazdowskie 1/3).[…]
[Źródło: www.ore.edu.pl]
Ze swej strony udostępnimy jeszcze linki do dwu publikacji (w języki polskim), które są raportami Europejskiej Agencji do spraw Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej – oba z roku 2014:
ORGANIZACJA WSPARCIA DLA EDUKACJI WŁĄCZAJĄCEJ. Raport podsumowujący.
[European Agency for Special Needs and Inclusive Education 2014 ]
PIĘĆ KLUCZOWYCH PRZESŁAŃ DLA EDUKACJI WŁĄCZAJĄCEJ. Od teorii do praktyki
[ European Agency for Special Needs and Inclusive Education 2014 ]
Wszelkie wnioski, jaki można wysnuć z zaprezentowanych informacji, pozostawiamy Czytelnikom… [WK]