Tomasz Tokarz zamieścił wczoraj na swym profilu ciekawy post, który ma tylko luźny związek z rozważaniami o naszej edukacji. Jednak po chwili zastanowienia postanowiliśmy go upowszechnić, gdyż wpisuje się on w obraz aktualnej sytuacji społeczno-politycznej naszego kraju, która w oczywisty sposób ma swe konsekwencje także dla wszelkich projektów w obszarze edukacji.

 

Oto najważniejszy fragment tego tekstu, wzbogacony o kilka linków, odsyłających do źródeł informacji o „bohaterze” postu Tomasza Tokarza:

 

[…] Polscy naukowcy z Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego SWPS postanowili odtworzyć eksperyment psychologiczny przeprowadzony ponad 50 lat temu. Eksperyment Milgrama jest jednym z najbardziej znanych badań nad posłuszeństwem wobec autorytetów. Polacy analizowali, czy w 2015 r. jest on dalej aktualny. Czy bylibyśmy w stanie porazić ludzi prądem, gdyby ktoś nam tak nakazał? […]

 

Celem badania było określenie poziomu posłuszeństwa wśród mieszkańców Polski. Było to o tyle interesujące, że testy oparte na metodyce Milgrama nigdy nie były prowadzone w Europie Środkowej. Bogata historia naszego kraju wydała się naukowcom wyjątkowo interesująca w kontekście wywarcia wpływu na społeczeństwo.

 

Eksperyment Milgrama polegał na sprawdzeniu gotowości ludzi do karania innych za pomocą wstrząsów elektrycznych, gdy byliby zachęcani przez eksperymentatora – nauczyciela. Eksperyment wykazał, że ludzie pod presją ze strony władz, są gotowi do wykonywania poleceń, nawet jeśli mogą one zaszkodzić innym.

 

Do polskiej wersji badania zrekrutowano 80 osób (40 kobiet i 40 mężczyzn) w wieku 18-69. Uczestnicy mieli do dyspozycji 10 przycisków, każdy z nich był kolejnym poziomem terapii wstrząsowej. Okazało się, że poziom posłuszeństwa wobec osób wydających polecenia był równie wysoki jak w oryginalnym eksperymencie. Do najwyższego poziomu wstrząsów było gotowych przejść nawet 90% badanych!

 

Większość osób słysząc o eksperymencie Milgrama twierdzi, że nigdy nie zachowałaby się w taki sposób. Polskie badanie po raz kolejny pokazuje, że jaką ogromną moc ma sytuacja z którą przyszło się zmierzyć i jak łatwo ludzie zgadzają się na zrobienie rzeczy, które w powszechnej ocenie są uważane za okrutne. Pół wieku po oryginalnych badaniach posłuszeństwo wobec władzy jest w dalszym ciągu uderzające – większość ludzi jest nadal skłonna ranić prądem bezbronne osoby.

 

 

 

 

Więcej o eksperymencie polskich naukowców w artykule z 16 marca 2017 roku „Polacy powtórzyli słynny eksperyment sprzed ponad 50 lat i otrzymali zaskakujące wyniki”, zamieszczonym na stronie Polsat News   –   TUTAJ

 

 

Oto książka, w której opisano ów eksperyment:

 

 

Dariusz Doliński, Tomasz Grzyb, Posłuszni do bólu. O uległości wobec autorytetu w 50 lat po eksperymencie Milgrama. Więcej   –   TUTAJ

 



Zostaw odpowiedź