Nie trzeba było długo czekać na reakcję Prezesa Zarządu Centrum Edukacji 0bywatelskiej –  Jędrka Witkowskiego na informację o wprowadzeniu do szkół ponadpodstawowych nowego przedmiotu „Edukacja Obywatelska” Oto tekst, jaki zamieścił on wczoraj (11 kwietnia 202r.) na swoim fejsbukowym profilu:

 

 

 

 

 

EDUKACJA OBYWATELSKA  –  EDUKACJA WYBORCZA  –   ZORGANIZUJ MŁODZIEŻOWE WYBORY W SZKOLE

 

 

Wczoraj Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło początek prac nad nowym przedmiotem, który będzie się nazywał „Edukacja obywatelska” i zastąpi Historię i teraźniejszość.

 

Ministra Barbara Nowacka i wiceministra Katarzyna Lubnauer zapowiadają, że to będzie przedmiot praktyczny, że będzie uczył demokracji u podstaw i zachęcał młodych ludzi do udziału w wyborach niezależnie od poglądów. Nowy przedmiot pojawi się w szkołach w 2025 roku.

 

Cieszą nas te zapowiedzi, szczególnie w obliczu spadku frekwencji wśród młodych dorosłych ludzi w ostatnich wyborach samorządowych.

 

W Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) od 30 lat zajmujemy się praktyczną edukacją obywatelską, budowaniem podmiotowości młodych ludzi i zachęcaniem ich do zaangażowania społecznego.

 

Mamy też dobrą wiadomość – z praktyczną edukacją obywatelską nie trzeba czekać do września 2025 roku. Już teraz można się zgłosić do ogólnopolskiego projektu Młodzi głosują, który prowadzi CEO.

 

To szczególny projekt CEO, prowadzimy go przy okazji wyborów powszechnych i referendów już od 1995 roku. W szkolnych wyborach, w których uczniowie głosują na te same partie i komitety, kilka dni przed wyborami powszechnymi, wzięło już udział kilka milionów uczniów.

 

Najbliższe wybory szkolne odbędą się na przełomie maja i czerwca – na kilka dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

 

Projekt jest oczywiście neutralny politycznie. Pomagamy w nimi zrozumieć, jaki organ wybieramy, za co on odpowiada, z jakimi programami idą do wyborów partie oraz jak zagłosować świadomie. Pomoże im w tym też Latarnik Wyborczy.

 

Już teraz do udziału zgłosiło się ponad 390 szkół. Zapraszamy kolejne placówki. Link do informacji i zapisów

–  TUTAJ 

 

 

 

 

Źródło: www.facebook.com/jedrek.witkowski.3/

 

 

 Zostaw odpowiedź