Dzisiaj w Warszawie, w sali kolumnowej siedziby Zarządu Głównego ZNP, odbyła się zapowiadana od kilku dni dyskusja panelowa o gimnazjach. Wbrew zaproszeniu i oczekiwaniom organizatorów nie uczestniczyła w niej minister edukacji Anna Zalewska.

 

 

W ZNP 2

Foto: www.znp.edu.pl

 

O gimnazjach rozmawiali paneliści: Mirosław Sanek, szef gabinetu politycznego ministra edukacji, posłanka Krystyna Szumilas, zastępca przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, poseł Andrzej Maciejewski, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, poseł Piotr Zgorzelski, zastępca przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, prof. zw. dr hab. Tadeusz Pilch, dr hab. Roman Dolata, prof. zw. dr hab. Marek Konopczyński, Mariusz Poznański, honorowy prezes Związku Gmin Wiejskich RP,a także zaproszeni goście. Dyskusję moderował Sławomir Broniarz, prezes ZNP. (wymienieni zostali nie w kolejności, w jakiej zasiadali – wg. pow. fotografi)

 

 

Na internetowej stronie ZNP zamieszczono relację o tym wydarzeniu, niestety – zawierającą pewną nieścisłość. Otóż – wbrew zamieszczonej tam liście panelistów – nie odnaleźliśmy na udostępnionych zdjęciach zapowiadanego tam Bogusława Olejniczaka – dyrektora Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Króla Bolesława Chrobrego w Łodzi. Dyrektor Olejniczak uczestniczył jednak w tym wydarzeniu, jednak nie przygotowano dla niego miejsca ze jednym ze stolików. Zabierał także (nie odnotowany w relacji) głos w dyskusji. Oto dowód jego obecności:

 

 

W ZNP 3

Foto: www.znp.edu.pl

 

 

Oto fragment tej relacji:

 

Sławomir Broniarz, prezes ZNP: Celem wprowadzenia gimnazjów było wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży, podniesienie poziomu nauczania oraz przedłużenie o rok powszechnego nauczania. Teraz pojawił się pomysł radykalnej zmiany struktury szkolnictwa. Pani minister edukacji Anna Zalewska w swoich pierwszych wystąpieniach potwierdziła zamiar likwidacji gimnazjów. Jakie przesłanki merytoryczne, wyniki badań lub analizy stoją za taką decyzją? I najważniejsze: jaki jest cel tej zmiany, co chcemy przez to osiągnąć? Niestety, mimo zapewnień, minister nie przyszła na debatę.

 

 

Mirosław Sanek, szef gabinetu politycznego ministra edukacji mówił, że rozmowy i konsultacje na temat gimnazjów ruszą w styczniu 2016 roku. Powiedział, że za pomysłem – nie tylko partyjnym ale i środowiskowym – likwidacji gimnazjów stoi diagnoza liceów ogólnokształcących. – Licea, niestety, upadły, nie sprostały – mówił szef gabinetu minister edukacji. – Dlatego proponujemy powrót do czteroletniego liceum.

 

Posłanka Krystyna Szumilas, zastępca przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży: Przez ostatnie 20 lat budowaliśmy nowoczesną edukację w Polsce. 10 lat temu nie przyszło nam do głowy, że dogonimy Finlandię. Udało nam się to! Teraz to, co zbudowaliśmy wspólnie, chcemy odrąbać siekierą. Gimnazja zmieniły się, choć nadal są to trudne szkoły.

 

Prezes ZNP Sławomir Broniarz: Wygaszanie gimnazjów od najbliższego roku szkolnego oznacza m.in. zaprzestanie naboru do klas pierwszych gimnazjum, zatrzymanie absolwentów klas szóstych w szkole podstawowej na dwa lata, zmniejszenie subwencji dla gmin z tytułu skrócenia o jeden rocznik edukacji, zwolnienia nauczycieli gimnazjów lub stopniową redukcję kadry w zreorganizowanych szkołach, wymianę kadry kierowniczej we wszystkich typach szkół. […]

 

 

Cała relacja „Debata: Razem dla gimnazjówTUTAJ

 

 

 Tu można obejrzeć relację video z debaty (zamieszczoną na stronie ZNP 10 grudnia)   VIDEORELACJA

 

 
Źródło: www.znp.edu.pl

 

 

 

O inicjatywie „Razem dla gimnazjów” i dzisiejszej debacie w siedzibie ZNP zamieszczono także informację na portalu oswiata.abc.com. Oto jej fragment:

 

 

[…] Stopniowy powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum, a co za tym idzie likwidację gimnazjum, zapowiedziała w swoim expose premier Beata Szydło. Związek Nauczycielstwa Polskiego, który jest przeciwny temu pomysłowi zorganizował w poniedziałek debatę na ten temat, rozpoczął też zbieranie w internecie podpisów pod akcją „Razem dla gimnazjów”.

 

Jeśli chodzi o gimnazja, czy szerzej o zmianę systemu, to rozmowy ruszą w styczniu. Mamy dwie wielkie ustawy, dwa wielkie problemy na grudzień, wprowadzanie trzeciego wydaje się niepotrzebne, niekorzystne dla nikogo, z góry skazane na nieskuteczność” – poinformował uczestniczący w debacie w imieniu MEN szef gabinetu politycznego minister edukacji Mirosław Sanek. Podkreślił, że minister edukacji bardzo poważnie podchodzi do konsultacji społecznych. „Nasze postulaty nie były tajemnicą przed wyborami (…), a po drugie zwłaszcza jeśli chodzi o gimnazja i pomysł na wygaszanie tego typu szkół, nie było sprzeciwu” – mówił Sanek. Według niego, postulat likwidacji gimnazjów „nie wynikał z jakiejś niechęci do szkół gimnazjalnych, nie do tego, że jest tam nieporządek, że dzieci są niegrzeczne”. „Te argumenty oczywiście miały miejsce, były i są żywe do tej pory. Genezą tego pomysłu nie tylko partyjnego przecież, ale środowiskowego, na to, że gimnazja trzeba wygasić, była diagnoza stanu liceów ogólnokształcących” – wyjaśnił. Jak mówił, od czasu wprowadzenia reformy edukacji Mirosława Handkego przestały one kształcić ogólnie. […]

 

 

Cały artykuł, oparty o materiały PAP, zatytułowany „MEN: pomysł likwidacji gimnazjów wynika z diagnozy liceów”TUTAJ

 

 

Źródło: www.oswiata.abc.com.pl



Zostaw odpowiedź