Z dwudniowym poślizgiem (bo premiera na stronie „Planu Daltońskiego” była 8 grudnia 22021 r.), udostępniamy podcast „Czy wierzę w Świętego Mikołaja? – Przemek Staroń”. Czynimy to bez poczucia winy, bo uważamy, że treści, które padają w tej rozmowie Anny i Roberta Sowińskich z Przemkiem Staroniem nic nie tracą na wartości także po Mikołajkach.

 

Oto jak Państwo Sowińscy promowali ten podcast na swojej stronie:

 

 

Wszystko zaczyna się od obserwacji otoczenia przez małego człowieka.

 

Dziecko już od najmłodszych lat chłonie wszystko jak gąbka i z czasem zaczyna przyswajać zachowania, tradycje, czy wartości. Nagle okazuje się, że to, jak wychowamy nasze potomstwo, ma ogromny wpływ na jego przyszłe decyzje i wybory. Rodzice oraz nauczyciele stoją więc przed ogromnym wyzwaniem, w końcu to oni najczęściej są wzorem do naśladowania.

 

Dzieciństwo – okres pełen marzeń i wiary.

 

Jednym z najpiękniejszych miesięcy jest grudzień i czas okołoświąteczny. Tradycja przynoszenia prezentów przez Świętego Mikołaja uszczęśliwia zarówno dzieci i dorosłych. Oczywiście przychodzi moment, w którym młodzi dorastają i przestają wierzyć w Gwiazdora, jednak czym tak naprawdę jest ten zwyczaj? To przede wszystkim symbol dobra, ciepła i życzliwości, który uczy jak z należytym szacunkiem i przyjaźnią traktować innych.

 

Kolejnymi wartościami, które warto zaszczepić w dzieciach, jest wiara w siebie i swoje możliwości. Popełnianie błędów jest normalne. Niestety w ich konsekwencji często pojawia się wstyd, który paraliżuje i skłania do wycofania się. Dlaczego? Ponieważ nie atakuje on konkretnej cechy, tylko bezpośrednio uderza w daną osobę. Zdarza się również, że wtedy stykamy się z niekonstruktywną krytyką. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Bardzo ważna jest empatia i miłość do siebie. Jednak nie zawsze są one wystarczające. Należy uświadomić sobie, że wstyd bierze się z lęku przed oceną i odrzuceniem, a zawstydzanie jest jedynie pochodną słabości.

 

Przemek Staroń- psycholog, kulturoznawca, a także wykładowca, który przywołał piękny cytat, idealnie podkreślający role wiary i wartości:

 

Baśnie są bardziej niż prawdziwe, bo nie uczą, że istnieją smoki tylko, że można je pokonać”.

 

Pamiętajmy, że nie ma przeszkody, której nie da się pokonać. Pielęgnujmy w sobie oraz dzieciach wszystkie najważniejsze wartości i nie dajmy się słabością. Miejmy odwagę sięgać gwiazd, ponieważ wszyscy na nie zasługujemy.

 

Serdecznie zapraszamy na mikołajkową rozmowę z Przemkiem Staroniem. Mówiliśmy między innymi o dziecięcych marzeniach, wierze w Świętego Mikołaja, dobroci do siebie i innych. Całość znajdziecie jak zawsze na naszym kanale.

 

 

Czy wierzę w Świętego Mikołaja? – Przemek Staroń – plik na You Tube – TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.plandaltonski.pl

 Zostaw odpowiedź