Dziś odbyła się konferencja prasowa minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej, podczas której przekazała ona zgromadzonym dziennikarzom kolejną porcję informacji na temat darmowych podręczników. Poniżej odsyłamy do relacji prasowych z tej konferencji. Na początek – komunikat, zamieszczony na stronie MEN o tym wydarzeniu, zatytułowany „Darmowe podręczniki – projekt zmian trafia do konsultacji społecznych”. Oto jego fragmenty:

Po wprowadzeniu przygotowanych przez nas zmian podręczniki – z punktu widzenia rodziców będą darmowe – powiedziała w trakcie konferencji prasowej minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. – Dzisiaj projekt trafia do konsultacji społecznych. Zmiany zaczynamy w 2014 r. Do trwałej zmiany dojdziemy w 2017 r. – dodała.

 

Już we wrześniu tego roku uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej otrzyma bezpłatny podręcznik do edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej. Szkoła otrzyma natomiast dotację celową na zakup dla niego materiałów ćwiczeniowych oraz podręcznika do nauki języka obcego.

 

– W kolejnych latach z dotacji finansowane będą podręczniki i ćwiczenia dla uczniów starszych klas. Dzięki zmianom przygotowanym w Ministerstwie Edukacji Narodowej, wszystkie podręczniki mają być wieloletnie. Zmieni się tryb ich wyboru – tłumaczy Joanna Kluzik-Rostkowska. – Każdy podręcznik będzie można kupić pojedynczo, a wydawców obejmie zakaz oferowania szkołom i nauczycielom korzyści w zamian za dokonanie wyboru danego podręcznika – dodaje minister edukacji narodowej. […]

 

Przygotowany w MEN projekt nowelizacji ustawy o zmianie systemu oświaty oraz ustawy o systemie oświatowej zakłada docelowo dostarczenie podręcznika dla klas I-III szkół podstawowych do edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej oraz sfinansowanie z dotacji celowej wyposażenia uczniów klas I–III szkół podstawowych w materiały ćwiczeniowe oraz podręcznika do nauczania języka obcego nowożytnego, a dla uczniów klas IV–VI szkół podstawowych i gimnazjów w podręczniki, materiały edukacyjne inne niż podręcznik oraz materiały ćwiczeniowe.

 

Dotacja będzie udzielana do następujących kwot na ucznia szkoły prowadzonej lub dotowanej przez jednostkę samorządu terytorialnego:

1.    klas I–III szkół podstawowych w podręcznik do nauczania języka obcego nowożytnego – do wysokości 25 zł oraz materiały ćwiczeniowe do wysokości 50 zł;

2.    klas IV–VI szkół podstawowych w podręczniki albo materiały edukacyjne inne niż podręcznik – do wysokości 140 zł (podręczniki dla średnio 8 przedmiotów) oraz materiały ćwiczeniowe do wysokości 25 zł;

3.    gimnazjów w podręczniki albo materiały edukacyjne inne niż podręcznik – do wysokości 250 zł (podręczniki dla średnio 13 przedmiotów) oraz materiały ćwiczeniowe do wysokości 25 zł. […]

 

Od roku szkolnego 2014/2015 podręczniki do klasy I szkoły podstawowej muszą być przygotowane w sposób umożliwiający korzystanie z nich przez kolejne roczniki uczniów (podręczniki będą wieloletnie). W kolejnych latach podręczniki finansowane z dotacji celowej również będą musiały być wieloletnie. […]

 

W projekcie znajdują się również zmiany dotyczące wydawców. Wśród nich zakaz oferowania nauczycielom i szkołom dodatkowych korzyści za dokonanie wyboru określonych podręczników. Takie działania stanowić będą czyny nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, Dz. U. z 2003 r. N 153, poz. 1503, z późn. zm.

 

Projekt zmiany ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o systemie informacji oświatowej w wersji, która w dniu dzisiejszym (19.02) zostanie skierowana do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych

 

Informacja prasowa

Departament Informacji i Promocji

Ministerstwo Edukacji Narodowej

 

Cały komunikat Darmowe podręczniki – projekt zmian trafia do konsultacji społecznych TUTAJ

 

 

Źródło: www.men.gov.pl

 

 

 

Portal gazeta.pl: Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska: „Kilka agencji PR pracuje nad tym, żeby ta reforma się nie udała”

 

Minister Edukacji Narodowej potwierdziła dziś, że rodzice, których dzieci pójdą po raz pierwszy do szkoły 1 września roku 2014 r. nie będą musieli wydać na podręczniki ani grosza – zarówno podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej, podręcznik do języka obcego, jak i zestaw ćwiczeń dodatkowych będą dostępne za darmo.

Na każdego ucznia przekażemy dotację w wysokości 25 zł na zakup podręcznika do języka obcego i 50 zł na zakup różnych materiałów ćwiczeniowych, bo uważamy, że nauczyciel powinien mieć pełną swobodę decyzji, z jakich materiałów chce korzystać.” – mówi Minister Edukacji.

 

Cały artykuł TUTAJ

 

Portal gazeta.pl: Plan MEN na podręczniki. Co i kiedy dostaną uczniowie – TUTAJ

 

Rzeczpospolita: Kiedy podręcznik za darmo

 

Od 2017 r. rząd planuje płacić 
za podręczniki i pomoce edukacyjne wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.[…] Szkoły mają kupować podręczniki oferowane przez komercyjnych wydawców. Ci jednak zostaną zobowiązani do usunięcia z nich wszystkich elementów, które czynią je jednorazowymi. W podręcznikach nie będą mogły się znajdować także treści odsyłające do innych wydawnictw. Oprócz pieniędzy na zakup podręczników, państwo miałoby sfinansować zakup dodatkowych materiałów edukacyjnych dla wszystkich uczniów.

 

Cały artykuł  TUTAJ

 

 

Portal natemat.pl: Autor „jednego podręcznika” wciąż nieznany, minister zapowiada wojnę, ale czy sama w nią wierzy?

 

Minister edukacji Joanna Kluzik Rostkowska zapowiada, że będzie się „bić” o jeden podręcznik. Jej dzisiejsza konferencja jednak wywołała wątpliwości, czy minister sama wierzy w rządowy program. Kluzik Rostkowska, pytana gdzie na świecie, rząd znacjonalizował wydawanie podręczników przyznała, że jest to „incydentalne”. Stwierdziła też: Gdybym nie musiała, to bym tego nie robiła. Minister musi, bo program wymyślił premier Donald Tusk.

 

 

Cały artykuł  TUTAJ

 Komentarze niedostępne