Na „Portalu Samorządowym – Portalu dla Edukacji” zamieszczono dzisiaj (30 stycznia 2024 r.) informację o trwającym w Sejmie spotkaniu, poświęconym aktualnych problemom polskich szkół” ich uczniów i nauczycieli. Oto obszerne fragmenty tej publikacji:

 

 

Czas odbudować dobrą opinię o szkole. Są pomysły, jak to zrobić

 

[…]

 

 

Pod hasłem „ZmieńMY edukację!” w budynku Sejmu rozpoczęło się we wtorek (30 stycznia) spotkanie na temat reformy szkolnictwa.

 

Sejm otworzył się na dyskusję, (…) Senat dalej będzie was z przyjemnością gościć. (…) Jesteście dla nas parterami, nie petentami, partnerami do tego, by rozmawiać o rzeczach najważniejszych, bo edukacja to coś, co zmienia świat i nas wszystkich– powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Widawa-Błońska.

 

Polska szkoła potrzebuje zmiany. Będziemy wspólnie szukać nowych rozwiązań. Zawsze mówiliście, że potrzeba stabilizacji, bezpieczeństwa praw i wolności w szkole. Mam nadzieję, że wspólnie do tego bardzo szybko dojdziemy” – dodała. […]

 

Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska również akcentowała, że szkoła potrzebuje zmiany – „przewietrzenia, odświeżenia i oddechu”. Szkoła, jak mówiła, potrzebuje zmian, na które czekają uczniowie, nauczyciele i rodzice. […]

 

Z kolei minister edukacji Barbara Nowacka powiedziała, że czas odbudować dobrą opinię o polskiej szkole, szkole publicznej. „To jeden z priorytetów resortu, Kolacji Obywatelskiej i społeczeństwa” – dodała.

 

Szefowa MEN oceniła, że po 15 października 2023 r. Polska zmienia się w kraj dialogu, współpracy i zrozumienia. „Parlament przez ostatnie osiem lat był głuchy. (…) Niesłuchanie strony społecznej było drastyczną normą; cieszę się, że to się zmienia” – powiedziała.

 

Projekty ustaw dotyczące edukacji, jak zaznaczyła, będą projektami rządowymi, nie poselskimi, co oznacza, że będą podlegały procesowi szerokiej konsultacji.

 

Planujemy liczne zmiany w szkołach, które będą sprzyjały temu, by szkoła stała się dobrym miejscem” – powiedziała szefowa MEN. […]

 

 

 

 

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/Zostaw odpowiedź