Foto: www.facebook.com/katarzyna.lubnauer

 

Katarzyna Lubnauer – wiceprzewodnicząca partii i przewodnicząca klubu poselskiego „Nowoczesnej”

 

 

Portal Na Temat zamieścił tekst Katarzyny Lubnauer, zatytułowany „Co po deformie edukacji?”, który po raz pierwszy zaistniał na blogu Liberté przed dwoma miesiącami 2 lipca. Zdecydowaliśmy przypomnieć ten tekst właśnie dzisiaj – w dniu uroczystych inauguracji nowego roku szkolnego w nieomal wszystkich polskich szkołach, w dniu kiedy pod siedzibą MEN odbędzie się akcja przeciwników tego, co minister Zalewska nazywa reformą i lansuje jej hasło „„Dobra Szkoła.Start!”

 

Oto fragmenty tego – dziś można go odbierać jako futurologiczny – tekstu, który niech będzie propozycją pozytywnego myślenia o przyszłości  w czasie, który do optymizmu nie nastraja:

 

[…] Reforma zostawi po sobie chaos i szkołę a’la PRL, dlatego już trzeba patrzeć, co dalej. Nowoczesna ma plan na polską szkołę po PiS. Na zgliszczach, które zostawi po sobie minister Zalewska trzeba budować oświatę od nowa. W edukacji najważniejsza jest stabilizacja i spokój, dlatego nie będzie można odkręcić za dwa lata deformy Zalewskiej i przywrócić gimnazjów. Dzieciom i nauczycielom należy się rozwaga i rozsądek polityków. Mam nadzieję, że za dwa lata uda się odsunąć PiS od władzy i skierować Polskę i polską edukację ku przyszłości. Mamy wiedzę i determinację, żeby dokonać w systemie oświaty prawdziwej, jakościowej zmiany bez fundowania szkole kolejnego wstrząsu. Rozumiemy, że trzeba robić to w porozumieniu ze środowiskiem edukacji, światem nauki i rodzicami.

 

Program naprawczy oprzemy na 4 filarach. To elastyczność struktury, indywidualne podejściu do ucznia, praktyczna edukacja i podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela.  […]

 

Musimy przetrzymać deformę, musimy kiedyś w wyborach rozliczyć winnych zniszczenia polskiej edukacji, a potem dokonać realnych zmian, dla jakości, dla postępu i dla radości z nauki. Od tego zależy nasza przyszłość.

 

Cały tekst Co po deformie edukacji?”   –   TUTAJ  

 

Źródło: www.lubnauer.liberte.plZostaw odpowiedź