Na dzisiejszej konferencji prasowej prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i kandydatki tej partii na premiera rządu Beaty Szydło podano nazwiska osób, którym ta partia zamierza powierzyć stanowiska ministrów. Między innymi podano tam, że ministrem edukacji narodowej ma zostać posłanka na Sejm VI i VII i VIII kadencji Anna Zalewska.

 

Anna Zalewska

Foto: www.google.pl

 

Według Wikipedii Anna Zalewska urodziła się w 1965 r. w Świebodzicach, obecnie pow. Świdnicki, woj. dolnośląskie. W 1989 ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała jako nauczycielka i zastępca dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach.

 

 

Jak poinformowała red. Justyna Suchecka w „Gazecie Wyborczej” lokalni działacze nie chcieli, by została liderem wałbrzyskiej listy PiS do Sejmu i poskarżyli się na nią do władz krajowych PiS. Zarzucili jej m.in. nepotyzm, przypominając, że w ubiegłorocznych wyborach samorządowych Zalewska bez zgody lokalnych struktur partii na pierwszym miejscu listy do Rady Powiatu w Świebodzicach umieściła swojego męża. [Więcej: www.wyborcza.pl ]

 

 


Ciekawe informacje zamieścił lokalny portal Świdnica24.pl, publikując wypowiedź kandydatki na ministra dla tego portalu:

 

O wygaszaniu gimnazjów będę najpierw rozmawiała z nauczycielami i związkami zawodowymi. Natomiast prostą zmianą będzie przywrócenie obowiązku szkolnego dla 7-latków. Główne zadanie „na już” to zmniejszenie biurokracji i odciążenie nauczycieli od wypełniania setek dokumentów. Będę również rozmawiać z ministrem zdrowia w sprawie stołówek szkolnych, z których korzysta coraz mniej dzieci. Priorytetem będą także pieniądze z Unii Europejskiej – 2 miliardy złotych są zagrożone. Konieczna jest weryfikacja wszystkich projektów – mówi Swidnica24.pl minister Anna Zalewska.

 

Czytaj więcej TUTAJ

 

 

O desygnowaniu Anny Zalewskiej na stanowisko ministra edukacji można czytać w wielu innych mediach. Oto, przykładowo, kilka linków:

 

> www.polska.newsweek.pl

> wiadomosci.onet.pl

 

 

Warto także obejrzeć i wysłuchać jak przed kilkoma dniami – 4 listopada – pani Zalewska wypowiadała się w programie „TAK czy NIE „ telewizji Polsat News, zatytułowanym „Rozmawiamy o tym, czy polski system edukacji wymaga reformy?”  Link do nagrania na YoyTube – TUTAJ

 

 

Wchodząc na internetową stronę Sejmu można dowiedzieć, że posłanka Anna Zalewska w okresie całej minionej kadencji złożyła (sama lub z innymi posłami) 34 interpelacje w tym jedynie 3 dotyczące edukacji. Oto czego one dotyczyły:

 

> Interpelacja nr 19995 do ministra edukacji narodowej w sprawie zmian w polskim systemie oświatowym wobec planowanych masowych zwolnień kadry pedagogicznej

 

To w niej znalazły się słowa, dające nadzieję obrońcom gimnazjów, proroczo wpasowujące się w ideę cyklu „Ratujmy maluchy z podstawówki! Przed adolescentami!”:

 

[Fragment interpelacji nr 19 995]

 

[…] Ponadto nauczyciele uskarżają się na dokonywane przez organy prowadzące poszczególne placówki oświatowe akcje reorganizacyjne ukierunkowane na łączenie poszczególnych szkół, w szczególności podstawowych z gimnazjami. Bazując na swoim doświadczeniu pedagogicznym wyrażają obawy, że skoncentrowanie w jednej placówce dzieci i młodzieży prowadzić będzie nie tylko do ˝przeludnienia˝ szkół, ale co więcej, prowadzić będzie do wzrostu zachowań agresywnych, szerzenia się w szkołach przemocy oraz innych patologicznych zjawisk (narkomania, alkoholizm). Zdaniem nauczycieli, konsekwencją tego stanu rzeczy będzie nie tylko znaczne obniżenie się poziomu nauczania, ale również pogorszenie się warunków ich pracy i bezpieczeństwa w szkołach. Już aktualnie poważnym problemem są, zwłaszcza w gimnazjach nie tylko poszczególne jednostki, ale również zorganizowane grupy uczniów, którzy nader często okazują ostentacyjne lekceważenie wobec nauczycieli, dezorganizują przebieg zajęć lekcyjnych, przychodzą do szkoły w stanie odurzenia narkotycznego, spożywają alkohol, dopuszczają się zachowań agresywnych w stosunku do innych uczniów, a nawet kadry pedagogicznej. […]

 

Źródło: www.sejm.gov.pl

 

 

> Interpelacja nr 21409 w sprawie zmian podstawy programowej dla szkół gimnazjalnych i liceów (wraz z dziewięciorgiem innych posłów)

Źródło: www.sejm.gov.pl

 

> Interpelacja nr 27269 w sprawie wyeliminowania z treści ogólnopolskiego podręcznika szkolnego dla dzieci przygotowywanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nazwy: Święta Bożego Narodzenia

Źródło: www.sejm.gov.pl



Zostaw odpowiedź