W miniony poniedziałek, 12 października, w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Króla Bolesława Chrobrego w Łodzi odbyła się uroczystość nadania imienia Stanisława Barańczaka klasom dwujęzycznym prowadzonym w tej szkole od siedmiu lat.

 

SONY DSC

Przemawia mgr Bogusław Olejniczak – dyrektor PG Nr1 w Łodzi

 

 

Stanisław Barańczak niewątpliwie stanowi doskonały wzór dla uczniów klas dwujęzycznych. Sam posługiwał się biegle dwoma językami, polskim – językiem ojczystym, oraz angielskim – językiem emigracji. Jego dwujęzyczność pozwoliła mu wykładać na jednym z najlepszych uniwersytetów amerykańskich – Harvard University, a także odnosić sukcesy w pracy tłumacza, przekładając na język polski najwybitniejszych poetów anglojęzycznych. Był również znakomitym polskim poetą i krytykiem literackim, znanym z zamiłowania do języka. W swoim życiu zawsze pozostawał wierny najwyższym wartościom, walczył z systemem totalitarnym pomimo represji. Zmarł w grudniu zeszłego roku.

 

 

W uroczystości przygotowanej przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 wzięło udział wielu znamienitych gości m.in. wiceprezydent miasta Tomasz Trela, prorektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Jarosław Płuciennik, czy Elżbieta Królikowska-Kińska – posłanka na Sejm RP. Obecni byli również rodzice uczniów oraz absolwenci klas dwujęzycznych tego gimnaz- jum.

 
Wykłady okolicznościowe wygłosili prof. Jerzy Jarniewicz z Katedry Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego – również poeta i tłumacz z języka angielskiego oraz prof. Konrad Tatarowski z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

 

SONY DSC

prof. Jerzy Jarniewicz z Katedry Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego

 

 

 

SONY DSC

prof. Konrad Tatarowski z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

 

Wykłady poprzedzone zostały programem artystycznym w formie wywiadu ze Stanisławem Barańczakiem ilustrowanego jego poezją, tłumaczeniami a nawet utworami muzycznymi. Wszystko aby przybliżyć uczniom sylwetkę patrona i zainspirować ich jego dorobkiem i osobowością.

 

SONY DSC

Fragment programu artystycznego. „Poezja na przystanku”.

 

 

SONY DSC

Uczniowie zainscenizowali wywiad ze Stanisławem Barańczakiem

 

 

Tekst i zdjęcia nadesłane przez mgr Annę Roszkowską
nauczycielkę j. angielskiego w PG Nr 1 w Łodzi
zredagował Włodzisław KuzitowiczZostaw odpowiedź