Dziś (4 grudnia 2023 r.) dotarła do nas informacja, że wczoraj zmarł pierwszy po zmianie rządów i upadku PRL kurator oświaty i wychowania w Łodzi – Wojciech Walczak – magister psychologii Uniwersytetu łódzkiego. Więcej informacji w zamieszczonych poniżej obszernych fragmentach z „Dziennika Łódzkiego”:

 

 

Nie żyje Wojciech Walczak. Stał na czele strajku studenckiego w Łodzi

 

Nie żyje Wojciech Walczak, działacz opozycyjny. Jeden z przywódców łódzkich studentów w 1981 roku, były kurator oświaty i wychowania w Łodzi. […]

 

Wojciech Walczak był łodzianinem. Skończył IX LO, a potem psychologię na Uniwersytecie Łódzkim. Dr Jan Przybył przyjaźnił się z nim od dziecka. Razem zaangażowali się w działalność opozycyjną.[…]

 

Stał na czele strajku

 

Wojciech Walczak był jednym z twórców Niezależnego Zrzeszenia Studentów, jednym z organizatorem strajków studenckich w Łodzi. Został przewodniczący, Międzyuczelnianej Komisji Porozumiewawczej prowadzącej negocjacje z Komisją Międzyresortową . Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Przebywał w Łowiczu i Kwidzynie. Z internowania zwolniono go w grudniu 1982 roku. Uczestniczył w życiu Duszpasterstwa Środowisk Twórczych działającym przy kościele jezuitów w Łodzi.

 

Został kuratorem

 

W 1990 roku został kuratorem oświaty i wychowania w Łodzi. Pełnił tę funkcję do 1994 roku. Dwa lata później został dyrektorem Departamentu Kształcenia i Wychowania Ministerstwa Edukacji Narodowej. Między 1998 a 2003 rokiem był dyrektorem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. W latach 1994–1998 radny Rady Miejskiej w Łodzi z listy Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego, a między 2006–2010 radny Sejmiku Województwa Łódzkiego z listy PiS. W 2016 roku odznaczono go Krzyżem Wolności i Solidarności. W ostatnich latach ciężko chorował. Zmarł 3 grudnia 2023 roku. Miał 64 lata.

 

 

Źródło:  www.dzienniklodzki.plZostaw odpowiedź