Foto:PTWP [www.portalsamorzadowy.pl]

 

Posiedzenie Zespołu ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – wtorek 18 czerwca 2019 r.

 

Na portalu samorząd.pap.pl zamieszczono informację o fiasku wtorkowego (18 czerwca) posiedzenia Zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, podczas którego miał być opiniowany projekt nowelizacji Karty nauczyciela, otwierający procedurę podwyżek dla nauczycieli, obiecanych przez rząd oświatowej „Solidarności”. Oto fragmenty tego tekstu:

 

 

[…] Do dyskusji nie doszło – w ramach protestu wobec sposobu przeprowadzenia nowelizacji Karty nauczyciela. Poselski projekt, realizujący porozumienie zawarte z oświatową „Solidarnością”, nie był opiniowany przez stronę samorządową. Chodzi m.in. o 9,6 proc. podwyżki dla nauczycieli, minimum 300 zł dodatku za wychowawstwo oraz 1000 zł dodatku „na start” dla stażystów.


Prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, który przejął właśnie współprzewodniczenie Komisji Wspólnej, zwrócił się w piśmie do ministerstwa edukacji o odwołanie wtorkowych obrad zespołu i przełożenie ich na za tydzień. Do tego czasu MEN ma przedstawić wyliczenia skutków finansowych przepisów, uchwalonych w ubiegłym tygodniu przez Sejm.


„Wnosimy o zwołanie posiedzenia Zespołu na 25 czerwca br. pod warunkiem przekazania do tego terminu szczegółowych wyliczeń dotyczących skutków wdrażania przepisów o zmianie ustawy Karta nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, a także informacji o środkach w budżecie państwa na rok 2019”wskazał prezydent Żuk.

 

Resort edukacji podkreśla, że źródła finansowania wrześniowej podwyżki płac nauczycieli zostały opisane w uzasadnieniu do poselskiego projektu.[…]

 

Do czasu przedstawienia szczegółowych wyliczeń samorządowcy odstąpili od opiniowania projektów. Wyjątek uczynili dla wniosków o pieniądze z rezerwy, które zostaną zaopiniowane w trybie obiegowym.

Ponowne spotkanie zespołu wstępnie planowane jest na wtorek, 25 czerwca. W środę, 26 czerwca na dodatkowym posiedzeniu Senat zajmie się zmianami w Karcie Nauczyciela.

 

Do sprawy odniósł się we wtorek minister edukacji Dariusz Piontkowski.Jesteśmy otwarci na spotkania z przedstawicielami samorządu terytorialnego” – zapewnił. „Trzeba pamiętać o tym, że jesteśmy na razie na etapie procedowania projektu ustawy, on dopiero przeszedł przez Sejm, w przyszłym tygodniu trafi do Senatu, potem jeżeli będzie pozytywna opinia, będziemy czekali na podpis prezydenta. W dalszym toku procedowania tej ustawy i rozporządzeń wskażemy źródła finansowania” – powiedział. […]


Całość informacji „Zaprotestowali. Samorządowcy czekają na wyliczenia skutków nowelizacji Karty nauczyciela”   –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.samorzad.pap.pl

 

 

UWAGA:

Podkreślenia i pogrubienia fragmentów cytowanego tekstu – redakcja OE

 

 

Zobacz także:

 

Portal Samorządowy: Samorządowcy nie chcą dokładać do podwyżek nauczycieli   –   TUTAJ

 

Związek Miast Polskich: Protest samorządowców w Komisji Wspólnej   –   TUTAJ

 Zostaw odpowiedź