Foto: Dawid Żuchowicz/Agencja Wyborcza.pl[www. torun.wyborcza.pl/]

 

Sejm: Monika Horna-Cieślak po wyborze na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka

 

 

Oto fragmenty informacji o dzisiejszym (28 listopada 22023 r.) wyborze mec. Moniki Horny-Cieślak na urząd Rzecznika Praw Dziecka, zaczerpnięte z większego materiału, zatytułowanego „Dzień na żywo. Sejm powołuje komisje śledcze”:

 

[…]

 

Mecenas Monika Horna-Cieślak została powołana na urząd Rzecznika Praw Dziecka. Za głosowało 246 posłów i posłanek, przeciw było 195.

 

 

Monika Horna-Cieślak to 33-letnia adwokatka, która sprawami obrony praw dzieci zajmuje się od 19 roku życia. O jej powołanie na to stanowisko w pierwszej kolejności wnioskowały organizacje społeczne. „Ciepła, empatyczna, wspaniała przyjaciółka dzieci i młodzieży” – pisali młodzieżowi aktywiści. Podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji sejmowych podkreślała, że będzie rzeczniczką wszystkich dzieci. […]

 

Chciałabym, żeby dzieci, które mają problemy psychologiczne, nie słyszały, że są wariatami, że ich problemy nie mają znaczenia. Chciałabym, żeby mogły otrzymać pomoc od każdej osoby, nie tylko nauczyciela, czy psychologa, ale nawet wuja”. Wspomniała o tym, że razem z młodymi osobami napisała ustawę o pomocy psychologicznej.

 

Mec. Horna-Cieślak odpowiedziała także na pytania dotyczące młodych osób LGBT+:Każde dziecko jest ważne, potrzebne. Wiemy, że ta społeczność jest bardziej narażona na kryzysy psychiczne. Każdemu musimy zagwarantować pomoc. Dzieciom LGBT, tak jak i dzieciom, które wyznają religię katolicką .Tęczowe piątki będę wspierać tak jak obchody Święta Zmarłych, które organizują dzieci katolickie” – dodała. Na naszych łamach, w rozmowie z Piotrem Pacewiczem, opowiadała się za oddaniem stanowiska Rzecznika Praw Dziecka kobiecie.

 

Myślę, że czas najwyższy pokazać, jak może go sprawować kobieta, osoba, która – na zasadzie wychowania i kulturowych wzorców, jakie nas kształtują – ma głębsze pokłady wrażliwości, empatii, rozumienia świata z poziomu emocji. A z drugiej strony czas, żeby pokazać także w tej roli odwagę Polek, nasz upór w dążeniu do celu, żeby nam oddać głos”mówiła OKO.press mec. Monika Horna-Cieślak. – „Młodym ludziom potrzebni są przewodniczki i przewodnicy, którzy pomogą im wytyczyć ścieżki do dorosłego życia. Ale dobra przewodniczka to taka, która potrafi także podążać za młodymi ludźmi” – przekonywała nowa rzeczniczka.

 

Młoda adwokatka z dużym dorobkiem

 

Jaki jest dorobek nowej rzeczniczki? Jak czytamy na stronie Centrum Mediacji i Ekspertyz Sądowych:

 

„Udziela pomocy prawnej osobom najmłodszym doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej. W swojej działalności na rzecz dzieci podejmuje bardzo szerokie działania m.in. legislacyjne, szkoleniowe, koordynuje projekty edukacyjne. Jest autorką publikacji i badań na temat udziału osób najmłodszych w procedurach prawnych.

 

 

Jest zaangażowana w promowanie idei wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom. Zwyciężczyni konkursu »Rising Stars – Liderzy Jutra 2019« oraz I wyróżnienia w konkursie »Prawnik Pro Bono 2019«. Członek Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, Przewodnicząca Sekcji Praw Dziecka oraz członek Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie a także członek Zespołu do spraw przeciwdziałania przestępczości przeciwko wolności seksualnej i obyczajności na szkodę osób małoletnich przy Ministerstwie Sprawiedliwości.” […]

 

 

 

Cały tekst „Mecenas Monika Horna-Cieślak została powołana na urząd Rzecznika Praw Dziecka. Za głosowało 246 posłów i posłanek, przeciw było 195.”  –  TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.oko.press

 

 

 Zostaw odpowiedź