Dziennik Łódzki” zamieścił dziś na swej stronie tekst zatytułowany „Jak długo potrwa nauka zdalna? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia: Wszystkie scenariusze są możliwe”. Oto jego najistotniejsza część:

 

[…] Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz został zapytany podczas środowej konferencji prasowej, czy planowane jest przedłużenie nauki zdalnej. Przypomniał, że powrót uczniów do szkół planowany jest na 10 stycznia. – Okres na podjęcie decyzji jeszcze jest. Tak naprawdę zobaczymy w pierwszym tygodniu poświątecznym. Wszystkie scenariusze są możliwe, na dziś nie ma decyzji, żeby dzieci pozostawały dłużej w nauce zdalnej, ale patrzymy też na rozwój wypadków w zakresie omikrona nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie – poinformował. […]

 

 

x          x          x

 

 

Natomiast „Express Ilustrowany” poinformował wczoraj: „Pierwsza w Łodzi szkoła z fotowoltaiką – proekologiczne działania w IX LO”. Oto fragment tej publikacji:

 

Foto: Grzegorz Galasiński[www.expressilustrowany.pl]

 

[…] IX Liceum Ogólnokształcące przy ul. Paderewskiego w Łodzi jest pierwszą szkołą miejską, w której zamontowano panele fotowoltaiczne. Starania o możliwość realizacji tego przedsięwzięcia podjęte zostały już w 2019 roku. Dziś na dachu budynku zamontowanych jest 54 paneli, dzięki którym liceum stanie się producentem czystej energii elektrycznej wykorzystywanej na własne potrzeby – a to jest wyzwanie XXI wieku. Koszt inwestycji to dokładnie 129 888 zł, z czego dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej wyniosło: 84 471 zł, resztę środków zapewniło miasto w ramach „Planu dla osiedli”.

 

Zainstalowana moc paneli odpowiada planowanemu zużyciu energii elektrycznej przez liceum na okres przynajmniej 10-15 latprzekazuje Agnieszka Katarzyna Gębora, dyrektor IX LO. – A realnie to nawet do 20 lat, czyli do roku 2040. Oszczędności finansowe będą ogromne, mając na uwadze coroczny wzrost kosztów energii elektrycznej. Wszystko jest już gotowe. Czekamy jeszcze tylko na założenie licznika dwukierunkowego przez PGE i jego uruchomienie, może się uda od stycznia.

 

Z instalacji fotowoltaicznej będą korzyści nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim edukacyjne.

 

-W podstawach programowych większości przedmiotów są elementy edukacji ekologicznej – podkreśla dyr. Gębora. – To zagadnienia na biologii, geografii, fizyce, chemii, ale o ekologii mówimy też na lekcjach języków obcych. Teraz treści podręcznikowe nie będą wyłącznie teorią. Nasi uczniowie, którzy widzieli, jak budowano konstrukcje, jak panele były wprowadzane na dach, teraz będą obserwowali wdrożenie i korzystanie z fotowoltaiki. To będzie jednym ze skuteczniejszych sposobów nauczania o zjawisku fotoelektrycznym. Urządzenie umożliwiające transmisje danych pomiarowo-odczytowych pozwoli im na analizę wykresów na podstawie realnych danych. Nie będzie to już sztuczna teoria, a praktyczna edukacja w oparciu o materiał rzeczywisty. Dodatkowo wpłynie to na kształtowanie ich postaw proekologicznych.[…]

 

 

 

Cały tekst „Pierwsza w Łodzi szkoła z fotowoltaiką – proekologiczne działania w IX LO” – TUTAJ

 

 

Źródło: www.expressilustrowany.pl

 



Zostaw odpowiedź