Na internetowej stronie MEN zamieszczono dziś komunikat, w którym podsumowano informacje o przebiegu wypoczynku dzieci i młodzieży na półmetku tegorocznych wakacji. Oto fragmenty tego materiału:

 

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej podsumowało pierwszy miesiąc wakacji. Do tej pory (stan na 24 lipca br.) w bazie wypoczynku prowadzonej przez MEN organizatorzy zarejestrowali ponad 26 tys. zgłoszeń (26.143). Na zorganizowane wakacje zarówno w kraju, jak i za granicę wyjedzie lub już wyjechało w sumie prawie 1,2 mln uczniów (1.118.744).

 

 

Foto: www.lisiagora.pl

 

Jak wynika ze zgłoszeń organizatorów, podczas wakacyjnych wyjazdów najwięcej dzieci przebywa w Warszawie – 32637, Gdańsku – 21952, Krakowie – 16547, Zakopanem – 13012, Wrocławiu – 12795, Jarosławcu – 10142, Łebie – 9677, Jastrzębiej Górze – 9535.

 

Najwięcej zgłoszeń wprowadzonych do bazy wypoczynku dotyczyło województw: mazowieckiego – 4634 (228 150 dzieci), pomorskiego – 3379 zgłoszeń (162 951 dzieci), śląskiego – 3187 zgłoszeń (139 070 dzieci) oraz małopolskie – 2156 zgłoszeń (91 846 dzieci).

 

Z danych zgromadzonych do tej pory w bazie wynika również, że uczniowie wyjechali lub planują wyjazd na zorganizowane wakacje za granicę. W sumie dzieci i młodzież wypoczywają w 44 krajach, między innymi na Węgrzech, w Bułgarii, Hiszpanii, Danii, Grecji, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Macedonii, Szwecji, Albanii, Francji, Austrii, Bułgarii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Maroku, Malezji, we Włoszech, na Litwie i Malcie.

 

Najwięcej uczniów wyjechało lub wyjedzie do: Bułgarii – 15 188 dzieci, Włoch – 9449, Hiszpanii – 9219, Grecji – 7576, Wielkiej Brytanii – 3806.

 

Jednym z najważniejszych elementów letniego wypoczynku jest kwestia bezpieczeństwa. Kuratorzy oświaty skontrolowali prawie 2 tys. wypoczynków. […]

 

 

Ze względu na złe warunki atmosferyczne ewakuowano 12 obozów na terenie kraju.

 

 W Wielkopolsce, ze względu na złe warunku atmosferyczne, uczestnicy obozu harcerskiego (44 dzieci i 7 opiekunów) zostali bezpiecznie ewakuowani do szkoły w Świecy, po czym wrócili do domów.

W województwie kujawsko-pomorskim przeprowadzono w sumie 98 kontroli (stan na 23 lipca br.). W jednym przypadku, z uwagi na drugi stopień zagrożenia hydrologicznego, Państwowa Straż Pożarna podjęła decyzję o prewencyjnej ewakuacji obozu harcerskiego w miejscowości Czersk Świecki. Uczestnicy obozu (110 osób) zostali umieszczeni w pobliskiej szkole, gdzie spędzili dwie noce, po czym, zgodnie z planem zakończyli wypoczynek.

 

W województwie świętokrzyskim również ewakuowano 7 obozów, w sumie 180 uczestników. Obecnie liczba zgłoszonych na terenie województwa wypoczynków wynosi 92.

 

Na jednym z obozów w województwie mazowieckim, w wyniku nawałnicy, na namiot przewróciło się drzewo. W wyniku tego zdarzenia lekkie obrażenia odniosła jedna uczestniczka. Decyzją Mazowieckiego Kuratora Oświaty zamknięto 1. Wypoczynek, gdzie doszło do nieprawidłowości dotyczących braku dokumentów poświadczających kwalifikacje wychowawców i organizatora.

 

Dodatkowo w wyniku kontroli zlokalizowano w całym kraju 4 wypoczynki, tzw. na dziko, czyli organizatorzy nie zgłosili wyjazdu do bazy wypoczynku i wyjazd dzieci był poza kontrolą służb.

 

W sumie organizatorzy wypoczynku zgłosili do kuratoriów oświaty 8 wypadków, m.in. złamania kończyn przez uczestników wypoczynku – 6 wypadków w województwie wielkopolskim, skręcenie kostki u uczestnika – 1 wypadek w województwie dolnośląskim, (dziewczynka podczas przygotowań do jazdy konnej została potrącona przez spłoszonego konia). […]

Więcej informacji o czym warto wiedzieć na temat bezpiecznych wakacji dzieci i młodzieży można znaleźć na stronie internetowej ministerstwa edukacji.

 

 

Cały komunikat  „Zorganizowany wypoczynek dzieci i młodzieży – MEN podsumowuje pierwszy miesiąc wakacji”      –        TUTAJ

 

 

Źródło: www.men.gov.pl

 

 

 



Zostaw odpowiedź