Foto:www.opolskie.pl
Dyrektorzy liceów z Opolszczyzny podczas uroczystości wręczenia dokumentów o zakupie laptopów dla nauczycieli z ich szkół.
Podczas przeszukiwania portali które zamieszczają informacje ze świata edukacji, zajrzeliśmy na stronę „Portalu Samorządowego”, gdzie znaleźliśmy, zamieszczoną dzisiaj, przyznamy – dość szokującą – informację: „Laptop dla każdego nauczyciela liceum”. Niedowierzając własnym oczom zaczęliśmy czytać:
W opolskim 1680 nauczycieli z 44 liceów otrzyma laptopy wraz z oprogramowaniem. Projekt „Opolskie dla liceów – zdalne nauczanie zbliża” to propozycja samorządu województwa opolskiego, która ma poprawić dostępność do zdalnego nauczania. […]
Zarówno nauczyciele liceów publicznych, jak i prywatnych z województwa opolskiego otrzymają od urzędu marszałkowskiego laptopy wraz z oprogramowaniem. Do tego zostaną zorganizowane szkolenia w zakresie zdalnego nauczania.
Do projektu zostaną włączeni również uczniowie, którzy będą mogli korzystać z przygotowanych przez nauczycieli e-zajęć. Każda szkoła otrzyma również kamery i niezbędny sprzęt do przygotowania wirtualnych lekcji. Projekt wart 8,1 mln złotych jest jedynym w Polsce, a możliwy jest do zrealizowania z funduszy unijnych w ramach przeciwdziałania COVID-19. Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że jest to odpowiedź na sytuację szkół w ostatnich miesiącach, które zmuszone zostały do prowadzenie wirtualnych zajęć. […]
Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
Biorąc przykład z Niewiernego Tomasza – niezwłocznie otworzyliśmy oficjalna stronę Samorządu Województwa Opolskiego. A tam obszerna, ilustrowana, informacja o uroczystym wręczeniu dyrektorom liceów dokumentów, przyznających ich nauczycielom komputery:
Foto:www.opolskie.pl
[…] Zarówno nauczyciele liceów publicznych, jak i prywatnych z województwa opolskiego otrzymają od urzędu marszałkowskiego laptopy wraz z oprogramowaniem. Do tego zostaną zorganizowane szkolenia w zakresie zdalnego nauczania. Do projektu zostaną włączeni również uczniowie, którzy będą mogli korzystać z przygotowanych przez nauczycieli e-zajęć. Każda szkoła otrzyma również kamery i niezbędny sprzęt do przygotowania wirtualnych lekcji. Projekt wart 8,1 mln złotych jest jedynym w Polsce, a możliwy jest do zrealizowania z funduszy unijnych w ramach przeciwdziałania COVID 19. Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że jest to odpowiedź na sytuację szkół w ostatnich miesiącach, które zmuszone zostały do prowadzenie wirtualnych zajęć. – Robimy coś niekonwencjonalnego, nauczyciele zostają wyposażeni w nowe kompetencje, wiedzę i sprzęt. Edukacja musi być atrakcyjna – mówi marszałek dodając, że obecnie w województwie opolskim realizowany jest również projekt dla szkół zawodowych, który umożliwi podobną pomoc dla nauczycieli tego typu szkół. […]
Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy UMWO Monika Jurek mówi, że projekt został przygotowany i zrealizowany bardzo szybko. – Na początku napisaliśmy projekt dla Aglomeracji Opolskiej, później otrzymaliśmy zielone światło na rozszerzenie jego na wszystkie licea. Wsparcie otrzymają wszystkie licea, oprócz laptopów szkołą przekazane zostaną monitory interaktywne z systemem dwukierunkowej komunikacji, wizualizery, kamery internetowe ze statywami, zestawy słuchawkowo-mikrofonowe. Powołani będą również eLiderzy, którzy będą służyć wsparciem innym nauczycielom – dodaje Monika Jurek. E-Liderem będzie między innymi Krystyna Błażewska z liceum w Kluczborku. – Szkołą w chmurze jesteśmy od trzech lat, jesteśmy również w programach wspomagających edukację cyfrową. Jako liderzy będziemy służyć dobrą radą – mówi.
Każdy nauczyciel będzie mógł wziąć udział w szkoleniach oraz dzielić się dobrymi praktykami w ramach prowadzonych spotkań.
Cała informacja „Laptop dla każdego nauczyciela liceum” – TUTAJ.
Źródło: www.opolskie.pl
x x x
Szukając dalej wyjaśnienia tego, zakrawającego na cud, wydarzenia poszukaliśmy jego wyjaśnienia w informacjach o samorządowych władzach tego województwa.
Zaczęliśmy od wyników wyborów z 2018 roku:
W wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego 13 mandatów zdobyła Koalicja Obywatelska, 10 – Prawo i Sprawiedliwość, 5 – Mniejszość Niemiecka, 2 – Polskie Stronnictwo Ludowe.
Więcej – /www.opolskie.pl/2018/
Oto liderzy samorządowej władzy Opolszczyzny:
Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego – Rafał Bartek [mniejszość niemiecka]
Urodzony 13.10.1977 w Opolu. Ukończył pedagogikę oświatowo-artystyczną i studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania oświatą na Uniwersytecie Opolskim a także studia podyplomowe na Politechnice Wrocławskiej na kierunku Zarządzanie funduszami Unii Europejskiej. Pracę zawodową rozpoczął jako nauczyciel języka niemieckiego w Szkole Podstawowej w Dębskiej Kuźni (1998-2001). W latach 2001-2004 pracował w Wydziale Oświaty, kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Opolu. [Źródło: www.bip.opolskie.pl/2018/11/rafal-bartek/]
Wiceprzewodniczącymi są:
Dariusz Byczkowski [PiS] – dyrektor Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, wcześniej wieloletni dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Brzegu.
Jolanta Wilczyńska [KO] – b. dyrektorka Gimnazjum Nr 1 w Głogowie,
Piotr Wach [KO-Nowoczesna] – doktor nauk ekonomicznych, wieloletni nauczyciel akademicki (Akademia Ekonomiczna, później Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu i inne). Zajmuje się tematyką finansów publicznych, samorządów terytorialnych i rynków kapitałowych. Uczestniczył w wielu projektach szkoleniowych i doradczych w wyżej wymienionych obszarach. [Więcej – www.opolskie.nowoczesna.org/piotr-wach/]
Marszałkiem Województwa Opolskiego jest Andrzej Buła [Ko-PO] – pełni tę funkcje nieprzerwanie od 2013 roku. Oto fragmenty jego biografii:
W 1989 ukończył studia na Wydziale Nauczycielskim Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (kierunek: trenerski). W 2002 ukończył także podyplomowe studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu oraz w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu Posiada tytuł zawodowy menedżera sportu i uprawnienia trenera zawodowego II klasy w piłce nożnej. Odbył też studia typu MBA w zakresie zarządzania w Wyższej Szkole Handlowej we Wrocławiu. Przez kilkanaście lat pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w liceum ogólnokształcącym w Kluczborku. [Źródlo: www.pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Bu]
Które jeszcze województwo w Polsce ma podobne szanse na poważne traktowanie potrzeb działających na ich terytorium szkół?
UWAGA: Wszystkie podkreślenia i pogrubienia fragmentów cytowanych tekstów – redakcja OE.