Dziś (15 stycznia 2021 r.) od godz. 13.00, na Facebooku i Twitterze, odbyła się kolejna sesja Q&A (ang. questions and answers – pytania i odpowiedzi), podczas której na pytania odpowidzi udzielali prezydent Andrzej Duda i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

 

Oto przykłady pytań:

 

Czy języka angielskiego będzie uczył wychowawca? Czy klasy nie będą mieszały się na świetlicy? Czy autokary rozwiozą do szkół dzieci w „bańkach”? Jak zapewnić jednego nauczyciela klasom, które mają również angielski, wf i religię, a wychowawca nie posiada kwalifikacji do nauki tych przedmiotów? Jak sprawić, by dzieci nie mieszały się ze sobą podczas zajęć na świetlicy? Jak sprawić, by nie spotykały się w toaletach i w szatniach? Jak oddzielić klasy od siebie podczas dojazdu do szkół gminnych, skoro autokar wozi po trzy klasy naraz?

 

 

Oto fragment informacji o tym wydarzeniu ze strony „Gazety Wyborczej:

 

[…] Spotkanie rozpoczęło się z lekkim falstartem. – Powiedzcie start, żebym wiedział, kiedy ruszą kamery – irytował się prezydent. Obecna jest też wiceminister edukacji Marzena Machałek, doradca prezydenta ds. edukacji prof. Andrzej Waśko oraz doradca prezydenta ds. młodzieży Łukasz Rzepecki. Spotkanie z prezydentem polega na tym, że Andrzej Duda odczytuje pytania internautów, a odpowiadają głównie jego goście.

 

Pytanie pani Anny prezydent odczytał jako pierwsze. Spytała, dlaczego akurat klasy I-III wracają do szkół.

 

Chodzi również o mobilność społeczeństwa, która powoduje większą transmisję koronawirusa. Klasy I-III to ok. 1/5 uczniów, więc mobilność jest mniejsza. A poza tym dzieci są najmniej narażone na zakażenia odpowiedział minister Czarnek.

 

Wiceminister Machałek dodała, że nauka zdalna jest najmniej efektywna w przypadku najmłodszych uczniów. – Jest też sprawa opieki nad dziećmi. Rodzice muszą ograniczać swoją aktywność zawodową, by pomóc dzieciom w zdalnej nauce – mówiła.

 

Prezydent podkreślał, że „kontakty interpersonalne dla najmłodszych są kluczowe dla ich rozwoju i wychowania„. – Oprócz tego wiele firm nie może działać zdalnie i ci rodzice mają sytuację bardzo utrudnioną – mówił Andrzej Duda. […]

 

 

Więcej w materiale „Powrót do szkoły. Q&A z prezydentem Andrzejem Dudą i ministrem Czarnkiem”  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.wyborcza.pl

 

 

x           x           x

 

 

Dla porównania proponujemy zapoznać się także z relacją o tym samym wydarzeniu, pochodzącą ze strony TVP:

 

Mam nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, że maturzyści nie będą mogli wrócić do szkoły, ale teraz nadal jesteśmy na etapie walki z pandemią i nikt nie jest w stanie do końca przewidzieć tego, co będzie – mówił prezydent Andrzej Duda podczas piątkowej sesji Q&A dotyczącej powrotu do stacjonarnej nauki.[…]

 

Towarzyszący prezydentowi szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek przypominał, że w zasadach wprowadzonych przez rząd w związku z pandemią przewidziano stacjonarne, indywidualne konsultacje dla uczniów klas ósmych i maturalnych.

 

-Bardzo prosimy dyrektorów i nauczycieli o stosowanie tego przepisu i zapraszanie ósmoklasistów i maturzystów na konsultacje stacjonarne do szkół, co będzie możliwe od 18 stycznia – powiedział Czarnek. – Będziemy robić wszystko, żeby w miarę ograniczania skali pandemii koronawirusa przywracać nauczanie stacjonarne w tych dwóch grupach wiekowych: ósmoklasistów i maturzystów. Mamy świadomość, że przed wami wielkie wyzwanie – egzaminy – dodał. […]

 

 

Cały tekst „ Duda i minister Czarnek o maturach i ósmoklasistach” – TUTAJ

 

 

Źródło: www.regiony.tvp.pl

 

 

 Zostaw odpowiedź