Wczoraj (14 litego 2024 r.) na stronie MEN zamieszczono lapidarną informację o powołaniu pierwszej osoby na kuratora oświaty:

 

 

Dorota Nowak-Maluchnik nowym podkarpackim kuratorem oświaty

 

 

Foto: Jerzy Żygadło/PUW w Rzeszowie

 

Z przyjemnością powołuję panią na Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Jest pani pierwszym powołanym kuratorem w mojej kadencji. Gratuluje, to wielkie wyzwaniepowiedziała minister Barbara Nowacka w trakcie wręczania powołania.

 

Kuratora Oświaty powołuje minister edukacji zgodnie z art. 50 Prawa oświatowego, na wniosek wojewody. Działając na podstawie art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.) – stosownie do wniosku Wojewody Podkarpackiego z dnia 13 lutego 2024 r.  Minister Edukacji z dniem 14 lutego 2024 r. na stanowisko Podkarpackiego Kuratora Oświaty powołał Dorotę Nowak-Maluchnik.

 

Od 22 grudnia 2023 r. Dorota Nowak-Maluchnik pełniła obowiązki Podkarpackiego Kuratora Oświaty, i wygrała konkurs na kuratora oświaty.

 

 

 

Źródło: www.gov.pl/web/edukacja/

 

 

 

Więcej informacji o kontekstach tej nominacji mona przeczytać na lokalnym portalu:

 

 

W dniu 30 stycznia 2024 r. portal informacyjny „Rzeszów News” zamieścił informację, zatytułowaną „Czterech kandydatów na kuratora oświaty. Start Nowak-Maluchnik wciąż krytykowany”. Oto jej początkowy fragment:

 

Konkurs został ogłoszony 12 stycznia przez wojewodę podkarpackiego Teresę Kubas-Hul (KO), gdy ze stanowiska kuratora 22 grudnia odwołano Małgorzatę Rauch. Jej obowiązki powierzono Dorocie Nowak-Maluchnik, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Rzeszowie. Kuratorem ma być do czasu rozstrzygnięcia konkursu.

 

Nowak-Maluchnik też może w nim startować, to właśnie jej daje się największe szanse na zwycięstwo, co część rzeszowskiego środowiska nauczycielskiego bardzo krytycznie ocenia. Uważa, że konkurs jest fikcją, niektórzy nauczyciele twierdzą, że kuratorem nie powinna być działaczka oświatowej „Solidarności”, która broniła PiS-owskiej polityki w edukacji.[…]

 

 

Źródło: www.rzeszow-news.pl/

 

 

A oto aktualna informacja – także ze strony tego samego portalu:

 

 

Nie ma zaskoczenia – Dorota Nowak-Maluchnik została powołana na stanowisko podkarpackiego kuratora oświaty. Mimo sprzeciwu części nauczycieli. 

 

Nominację wręczyła jej w środę (14 lutego) przebywająca w Rzeszowie Barbara Nowacka, minister edukacji. Dorota Nowak-Maluchnik, jak przewidywaliśmy, wygrała konkurs na podkarpackiego kuratora oświaty. W konkursie startowały cztery osoby. […]

 

Powołanie Doroty Nowak-Maluchnik na podkarpackiego kuratora oświaty nie wszystkim nauczycielom się podoba. Uważają, że osoba, która była w oświatowej „Solidarności”, będącej przybudówką PiS, nie powinna pełnić tego stanowiska. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

 

Urząd Wojewódzki w Rzeszowie nie podał, z kim w konkursie rywalizowała Dorota Nowak-Maluchnik. Konkurs, którego wynik przewidzieliśmy, okazał się „sztuką dla sztuki”. Zarobków Nowak-Maluchnik w środę też nie poznaliśmy.

 

 

Cały tekst (w tym informacja o dotychczasowej drodze zawodowej nowej Pani Kurator)Dorota Nowak-Maluchnik nowym podkarpackim kuratorem oświaty”  –  TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.rzeszow-news.pl

 

 Zostaw odpowiedź