W Magazynie Świątecznym dzisiejszego  numeru „Gazety Wyborczej”, na dwu pełnych stronach (28-29) w wersji papierowej, można przeczytać kolejny wywiad redaktor Aleksandry Pezdy (aktualnie  Radio TOK FM) z Minister Anną Zalewską. W oczekiwaniu na poniedziałkową łódzką debatę o oświacie warto się z nim zapoznać. Oto jego początkowy fragment:

 

Unia ma w szkole trzy priorytety: matematykę, informatykę oraz język obcy. Nasze są inne. Każdy uczeń powinien znać ojczystą literaturę, kulturę i historię, żeby czuł się bezpiecznie w świecie i nie dał sobą manipulować. Z minister Anną Zalewską rozmawia Aleksandra Pezda.

 

Aleksandra Pezda: Ponoć rząd znalazł co najmniej dwieście wad w polskiej szkole. Strasznie dużo! Wymieni pani choć najważniejsze?

 

Anna Zalewska: Przede wszystkim nie mamy absolwenta, jakiego byśmy oczekiwali. To znaczy młody człowiek opuszcza liceum, a nie jest gotowy do studiowania. Wiele uczelni musi uruchomić rok zerowy, żeby przygotować maturzystów do studiów.

 

Niemal połowa rocznika idzie na studia, średni poziom musiał spaść. Jak pani chce temu zaradzić?

 

– Zmienimy całą podstawę programową – od przedszkola po maturę. Zaprosiliśmy do wspólnej pracy około 2 tys. społecznych ekspertów i dyskutujemy o tym. Bierzemy także udział w wojewódzkich konferencjach pod hasłem „Uczeń – rodzic – nauczyciel. Dobra zmiana”.[…]

 

 

Cały wywiad  „Minister Anna Zalewska: Mickiewicz da szkołę”  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.wyborcza.plZostaw odpowiedź