W dzisiejszym łódzkim dodatku „Gazety Wyborczej” opublikowano artykuł Aleksandry Pucułek, zatytułowany „Reforma edukacji. Ile zwolnień, ile ograniczeń etatów?”. Oto jego lead:

 

Ponad 650 nauczycieli w województwie łódzkim nie wróciło do pracy po wakacjach. Prawie dwa tysiące musi uczyć w kilku szkołach, żeby mieć etat. Takiego problemu – nauczycieli wędrujących – w oświacie jeszcze nie było.

 

Czytając dalej można dowiedzieć się, że według informacji, zebranych przez Zarząd Okręgu Łódzkiego ZNP, od września do szkół w województwie łódzkim  nie wróciło 651 nauczycieli, z czego 226 osób dostało wypowiedzenia. Są to głównie pracownicy gimnazjów.

 

Kolejnym negatywnym skutkiem reformy, której głównym elementem jest likwidacja gimnazjów są ograniczenia etatów, które w województwie łódzkim dotknęły 603 nauczycieli.  Najgorsza sytuacja ma miejsce w Łodzi, gdzie pracę straciło 136 nauczycieli, a 131 ograniczono etat.

 

I jeszcze jeden cytat z tego artykułu:

 

Ale nie w zwolnieniach jest największy problem – zaznacza Marek Ćwiek. [prezes łódzkiego ZNP] Problem jest z nauczycielami tzw. wędrującymi, którzy muszą realizować etat w więcej niż jednej szkole. W całym województwie jest 1797 takich osób – to aż sześć procent wszystkich nauczycieli w regionie.

 

Cały artykuł „Reforma edukacji. Ile zwolnień ile ograniczeń etatów?”   –   TUTAJ

 

Źródło:  www.lodz.wyborcza.pl/lodz/

 

*Patrz – artykuł w DGP: „Zalewska zapewnia: Żaden z nauczycieli nie straci pracy w związku z reformą. Z podręcznikami zdążymy do wakacji”   –   TUTAJ

 

 

A my odsyłamy do źródła, czyli na stronę Zarządu Okręgu Łódzkiego ZNP. Zamieszczono tam taką informację:

 

 

Informacja dotycząca ruchu służbowego w szkołach i placówkach oświatowych w roku szkolnym 2017/2018

 

Zarząd Okręgu Łódzkiego ZNP przedstawia aktualne dane (stan na 20 września 2017 r.) dotyczące ruchu służbowego w szkołach i placówkach oświatowych w roku szkolnym 2017/2018 w województwie łódzkim. Przedstawione informacje pochodzą z arkuszy organizacyjnych szkół i aneksów z początku września.

 

651 — liczba zwolnionych nauczycieli

603 — liczba nauczycieli z ograniczonym etatem

139 — liczba nauczycieli przechodzących na świadczenie kompensacyjne (trzykrotny wzrost liczby w porównaniu do roku ubiegłego)

287 — liczba nauczycieli przechodzących na emeryturę

1793 — liczba nauczycieli tzw. „wędrujących”, którzy realizują etat w więcej niż jednej szkole (6% wszystkich nauczycieli w województwie łódzkim)

148 — liczba zwolnionych pracowników niepedagogicznych

 

Szczegółowe dane przedstawiamy w załączonych tabelach:

 

 

Źródło: www.lodz.znp.edu.pl/Zostaw odpowiedź