Portal oswiata.abc.com zwrócił swym artykułem „Minister edukacji: matura z religii jest potrzebna” uwagę na wypowiedzi minister Anny Zalewskiej, między innymi – na temat uczynienia z religii przedmiotu maturalnego, które padły podczas wczorajszego wywiadu, jakiego pani minister udzieliła redaktor Aleksandrze Pezda w radiu TOK FM. Oto fragment tej publikacji:

 

Religia to przedmiot dyskryminowany, brak możliwości zdawania jej na egzaminie dojrzałości szkodzi osobom, które chcą dostać się do seminarium lub na teologię – mówiła minister edukacji w radiu TOK FM.

 

Lekcje religii są takimi samymi przedmiotami jak wszystkie inne – tłumaczyła minister Zalewska, dodając, że katecheta jest takim sam członkiem rady pedagogicznej jak inni nauczyciele. Minister podkreśliła, że matura z religii ułatwiłaby życie osobom, które swoją przyszłość wiążą ze studiowaniem teologii lub chcą iść do seminarium duchownego.[…]

 

Źródło: www.oswiata.abc.com.pl

 
Wszystkich zainteresowanych tym wywiadem, podczas którego była mowa także o owym, skrytykowanym pierwszym spotkaniu „Ekspertów Dobrej Zmiany”, o zamieszaniu z sześciolatkami, edukacji seksualnej i wielu innych problemach oświatowych – odsyłamy do źródeł:

 

Portal Opinii TOK FM: Zalewska w TOK FM: Matura z religii? Oczywiście, że tak. To taki sam przedmiot jak inne

 

Na stronie portalu, gdzie można odsłuchać wczorajszą audycją radia TOK FM, można także przeczytać:

 

Anna Zalewska była gościem Aleksandry Pezdy w TOK FM. Rozmawiały o „dobrej zmianie” w szkole, 6-latkach, darmowym podręczniku, który był wprowadzony przez poprzednią ekipę.

 

Jednym z tematów była matura z religii. Od lat jej wprowadzenie nalegają biskupi. – Religia jest przedmiotem dyskryminowanym. A jest potrzebna tym, którzy zdają na teologię lub zdają do seminarium – cytowała Zalewską Pezda.

 

Mamy konstytucję, rozdzielność Kościoła i państwa, mamy konkordat. Jesteśmy zobowiązani do takiego konstruowania zajęć, żeby były lekcje religii – mówiła Zalewska w TOK FM.

 

Matura z religii? Oczywiście, że tak. Mnóstwo osób zdaje na uczelnie teologiczne. Każdy ma prawo wybrać jako nieobowiązkowy przedmiot na maturze, żeby startując na uczelnię pochwalić się nim – tłumaczyła minister edukacji.

 

Jak przygotować podstawę programową i program maturalny? Kto miałby to robić? Kto miałby egzaminować? Kościół? – dopytywała Pezda.[…]

 

 

Źródło: www.tokfm.pl

 
Posłuchaj audycji: „Wieczór – Aleksandra Pezda: Co czeka system edukacji w Polsce? Wyjaśnia minister Anna Zalewska”   (Jak redaktor Pezda nie dała się zagadać przez panią minister) –   TUTAJ

 

 

Warto przypomnieć jakie stanowisko w sprawie matury z religii podjęła minister Szumilas przed trzema laty  –  TUTAJ

 

 Zostaw odpowiedź