O dzisiejszej wizycie minister Anny Zalewskie w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi informację zamieszczono na oficjalnej stronie Urzędu. Oto jej fragmenty:

 

[…] Szefowa resortu na specjalnym spotkaniu rozmawiała z radnymi łódzkiej Rady Miejskiej i władzami miasta o reformie oświatowej i jej wdrażaniu w Łodzi i regionie. Jak zapewniała, zamiast zwolnień, których obawia się część nauczycieli, w mieście potrzeba będzie 99 nowych etatów.[…]

 

Foto: www.lodz.uw.gov.pl

 

Spotkanie z samorządowcami otworzył wojewoda Zbigniew Rau (pierwszy z prawej). Grzegorz Wierzchowski, łódzki kurator oświaty, poinformował o wdrażaniu reformy w regionie. Spośród 177 gmin w województwie, uchwały dotycząca zmian spowodowanych reformą przyjęło już ponad 100 samorządów, w tym także miasto Łódź. Kuratorium ma obowiązek opiniować gminne uchwały. – Znakomita większość ma pozytywną ocenę, kilka otrzymało opinię warunkową – mówił Grzegorz Wierzchowski. […]

 

Minister oświaty opowiadała łódzkim radnym o zamiarach jej resortu. To choćby prace nad wdrożeniem programu uczenia się dorosłych, na co przeznaczone będzie 2 mld zł, to również rozwój szkolnictwa zawodowego. Jak zapewniała szefowa MEN, wciąż darmowe będzie łącznie szesnaście podręczników dla szkoły podstawowej.

 

Władze Łodzi i Rada Miejska, w której większość ma koalicja PO-SLD, nie ukrywały niechęci do reformy. Anna Zalewska uspokajała obawy: – Przywożę prezent dla Łodzi – powiedziała. To narzędzie informatyczno-finansowe, które – w największym skrócie – pomaga dokładnie obliczyć wysokość subwencji oświatowej, bez zbędnej papierologii, „dziur”, wielokrotnych zapisów tych samych osób, etc. To także wyliczenia, które mówią o konieczności stworzenia dodatkowych 99 etatów nauczycielskich.

 

Dla samorządowców najważniejsze są jednak pieniądze w oświacie. Minister Anna Zalewska wyliczała: – 1,5 miliarda zł na subwencję na sześciolatki (Łódź otrzyma ponad 17 milionów), 418 mln zł na waloryzację płac, 900 mln przeznaczonych na przekształcenia szkół i 170 mln rezerwy. – Chodzi nam o to, żeby realnie wesprzeć samorządy – stwierdziła szefowa MEN.[…]

 

Foto: www.lodz.uw.gov.pl

Konferencja prasowa

 

Po spotkaniu z samorządowcami odbyła się konferencja prasowa. Minister edukacji narodowej Annie Zalewskiej towarzyszyli wojewoda Zbigniew Rau i kurator Grzegorz Wierzchowski. Tematem było wdrażanie reformy oświaty.

 

Zbigniew Rau przypomniał, że jest to trzecia wizyta pani minister w województwie, a pierwsza w Łodzi. – Jak państwo pamiętają, wczoraj łódzcy radni przyjęli specuchwałę dotyczącą reformy oświaty. Dzisiaj na moje zaproszenie miałem przyjemność gościć większość członków naszej rady miejskiej i z wielką satysfakcją muszę powiedzieć, że mieliśmy ponaddwugodzinną, bardzo merytoryczną, rzetelną i profesjonalną dyskusję – powiedział wojewoda łódzki. Zbigniew Rau wyraził przekonanie, że tego rodzaju spotkania, wolne od ideologicznej perspektywy i politycznego dyskursu, będą towarzyszyć dalej zarówno reformie oświaty, jak i innym reformom rządu Prawa i Sprawiedliwości.

 

Minister Anna Zalewska podkreśliła, że jej resort jest gotowy do udzielenia wsparcia przy wprowadzaniu zmian: – Jest zespół do spraw wdrażania reformy w MEN, jest minister koordynator Maciej Kopeć, jest zespół w każdym województwie i przy wojewodzie i przy kuratorze – powiedziała minister oświaty.[…]

 

Cała informacja „Mam prezent dla Łodzi – zapewnia minister Anna Zalewska”  –  TUTAJ

 

 

Źródło: www.lodz.uw.gov.pl

 

 

 

Foto: www.facebook.com  [Profil-Marek Ćwiek]

 

Protest członków ZNP

 

 

Nie wszyscy zainteresowani zostali na spotkanie z minister Zalewską zaproszeni. Na fejsbukowym profilu prezesa Okręgu Łódzkiego ZNP Marka Ćwieka, pod zamieszczonymi tam zdjęciami pikiety jaką pod Urzędem Wojewódzkim zorganizowali członkowie tego związku zawodowego, można przeczytać taki tekst:

 

[…] Niestety Pani Minister nie znalazła dla nas czasu. ZNP nie dostało zaproszenia na spotkanie z A. Zalewską i samorządowcami u Wojewody. Natomiast w spotkaniu uczestniczyła nauczycielska Solidarność. Oto jak wygląda dialog społeczny w wykonaniu MEN.

 

 

Zobacz także: 

 

Portal ONET.PL –  Łódź: Minister edukacji obiecuje sto nowych etatów. „Uwierzymy, jak zobaczymy”

 

„Dziennik Łódzki” – Minister edukacji w Łodzi. Pikieta ZNP na powitanie Anny Zalewskiej

 

Portal koduj24.pl  –  Jedna wizyta – trzy kłamstwa

 

TV TOYA – Minister edukacji o reformie szkolnictwa

 

 

 Zostaw odpowiedź