Foto: www.pap.pl/aktualnosci/

 

 

Dzisiaj minister Anna Zalewska wzięła udział w konferencji dotyczącej zmian w szkolnictwie zawodowym. Spotkanie to zorganizowano w poznańskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Podczas zorganizowanej tam konferencji prasowej pani minister przypomniała, że szkoły branżowe rozpoczną funkcjonowanie od 1 września. Mają zastąpić obecne zasadnicze szkoły zawodowe. „To nowa oferta, bardzo oczekiwana przez pracodawców” – zaznaczyła.

 

Na ogólnodostępnej stronie Polskiej Agencji Prasowej można przeczytać relację z tej konferencji. Oto jej fragment:

 

Ogromne wyzwanie przed Centralną Komisją Egzaminacyjną dlatego, że będzie musiała zmienić egzaminy zawodowe. One nie mogą być teoretyczne, mają być praktyczne.* Bardzo często dzieje się tak, że uczeń nie potrafi obsługiwać obrabiarki, natomiast świetnie o niej napisze” – powiedziała.

 

To, co chcemy bezwzględnie zrobić, to uwolnić pensję nauczyciela, który pracuje w szkole branżowej i umożliwić pracodawcy wspieranie finansowe nie tylko szkoły, ale również pracownika” – dodała.

 

Zalewska podkreśliła również, że Komitet Ekonomiczny zaakceptował zmiany, które mają być wprowadzone do branżowego sytemu edukacji. „Wydajemy publicznych pieniędzy w subwencji oświatowej prawie 7 mld zł – dodała.[…]

 

Cały komunikat „Zalewska: branżowa szkoła ma stać się szkołą dla pracodawcy” – TUTAJ

 

 

Źródło: www.pap.pl/aktualnosci/

 

Komentarz redakcji:

*Wszystkich czytelników niezorientowanych w przebiegu egzaminy potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, realizowanego od roku 2012 w tzw. „nowej formule”, odsyłamy na stronę CKE  –  TUTAJZostaw odpowiedź