1

 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Łódzkim Kuratorium Oświaty minister Joanna Kluzik-Rostkowska zademonstrowała trzecią część podręcznika dla drugich klas szkół podstawowych. Wszystkie jego części, podobnie jak elementarza, będą darmowe. W nadchodzącym roku szkolnym za podręczniki nie będą musieli płacić nie tylko rodzice tegorocznych pierwszoklasistów, którzy dostaną elementarze od starszego rocznika, ale także uczniowie czwartych klas szkoły podstawowej i pierwszych klas gimnazjum. Wszystkie te podręczniki kupi im szkoła za pieniądze z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.*/ Oto obszerne fragmenty informacji o pobycie minister edukacji w Łodzi i Grotnikach, zamieszczonej na stronie ŁKO:

 

1 września 2017 r. darmowe podręczniki i ćwiczenia dostaną uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjów. – Ważne, by informacje na temat reformy podręcznikowej dotarły do rodziców, bo wielu wciąż nie wie, że za książki do nauki nie trzeba będzie płacić – mówiła Joanna Kluzik-Rostkowska. Właśnie dlatego resort edukacji wysłał do wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów plakat z dokładnym harmonogramem reformy, z prośbą do dyrektorów, by go wywiesili. „Rodzicu! Już dziś sprawdź, za co od 1 września 2015 r. nie musisz płacić” – czytamy w nagłówku plakatu.

 

Szefowa MEN podziękowała przy tej okazji byłym pierwszakom za to, że dbali o elementarze (tylko co dwudziesty trzeba wymienić, bo tylko tyle zostało zniszczonych bądź zgubionych). Wszystkich rodziców i nauczycieli zachęcała zaś do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych trzeciej części podręcznika dla drugoklasistów. – Czekamy na opinie i uwagi. Są dla nas bardzo ważne – mówiła. By wziąć udział w konsultacjach, wystarczy wejść na stronę  www.naszaszkola.men.gov.pl  i wypełnić umieszczony tam formularz. […]

 

Jak poinformował „Dziennik Łódzki” minister Kluzik-Rostkowska pytana przez dziennikarzy o programy MEN dotyczące zapobiegania skutkom zażywania dopalaczy wśród młodzieży, mówiła m.in. o specjalnej infolinii, której prowadzenie resort zlecił fundacji „Dzieci niczyje”, poinformowała, że w środę odbędzie się jej narada m.in. z Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.

 

 

 

Dzień wcześniej – w poniedziałek – Joanna Kluzik-Rostkowska odwiedziła dzieci na półkoloniach w Szkole Podstawowej nr 34 przy ul. Ćwiklińskiej. Przyglądała się, jak tańczyły i rysowały, rozmawiała o bezpieczeństwie podczas wakacji.

 

 

2

 

 

Pani minister spotkała się również z dyrektorami przedszkoli. Głównym tematem tej rozmowy były rządowe plany wprowadzenia do przedszkoli obowiązkowej – i również bezpłatnej – nauki języka obcego oraz przyjmowania do najmłodszych grup dwulatków. Dyrektorzy pytali o kwalifikacje, jakie będą musieli mieć nauczyciele, by uczyć przedszkolaków np. angielskiego. Rozporządzenie MEN wymaga dobrej znajomości języka, potwierdzonej certyfikatem (First Certificate in English) co najmniej na poziomie B2. Dyrektorzy chcieli wiedzieć, czy wystarczą lektoraty na studiach lub inne kursy. Minister poprosiła o przesłanie mailem sugestii i wątpliwości. Obiecała, że pomysły i szczegóły rozporządzenia zostaną poddane jeszcze konsultacjom.

 

3

 

 

Po południu Joanna Kluzik-Rostkowska pojechała do uczniów wypoczywających w Grotnikach. Kolonie zorganizował Urząd Miasta Łodzi. Rodzice ponieśli tylko symboliczne koszty, bo wyjazd współfinansował samorząd. Pani minister obejrzała ośrodek i rozmawiała z kolonistami. Wraz z wicekuratorem Konradem Czyżyńskim wzięła także udział w zajęciach na świeżym powietrzu.

 

4

 

Źródło (tekst i zdjęcia): www.kuratorium.lodz.pl

 

 

A tymczasem…

Niektórzy dyrektorzy szkół nadal nie dostali pieniędzy na zakup materiałów edukacyjnych – alarmuje Polska Izba Książki. Zwraca się do MEN o wyjaśnienie tej kwestii.”

 

Więcej na stronie oswiata.abc.com.pl



Zostaw odpowiedź