Foto: Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta [www.mamadu.pl]

 

Oto obszerne fragmenty zamieszczonego dziś na portalu mama:Du artykułu Sandy Skorupy, zatytułowanego Teksty świętych w kanonie lektur i na uniwersytetach. ‚Postępowa’ edukacja Czarnka nabiera rozpędu”:

 

[…] Przemysław Czarnek wspominając o odbudowie polskiego systemu edukacji i szkolnictwa wyższego zaznaczał, że stłamszona jest myśl humanistyczna, że nie dopuszcza się do głosu wykładowców ze środowisk chrześcijańskich i prawicowych. Co więcej, wskazując na upadek polskiego systemu edukacji, ubolewał, że młodzi nie znają daty śmierci żołnierza niezłomnego Józefa Franczaka (pseudonim Laluś).

 

Niewątpliwie nauki humanistyczne, patrząc od góry, w szkolnictwie wyższym i nauce, będą wzmacniane przez obecnego ministra edukacji i nauki — mówił w Polskim Radiu 24 Czarnek.

 

Wówczas zapowiedział, że treści podręczników do języka polskiego, historii i WOS-u wymagają zmiany. Teraz szef MEN odkrywa nową kartę, podkreślając słaby autorytet nazwisk ze środowiska chrześcijańskiego, wyznających wartości prawicowe. Czarnek na antenie Polskiego Radia 24 przekonywał o konieczności wprowadzenia większej liczby tekstów osób świętych, chociażby do kanonu lektur.

 

Jeśli słyszę dziś, że w wielu polskich uczelniach odmawia się prawa doktorantom do cytowania św. Jana Pawła II, a także św. Tomasza z Akwinu, mówiąc, że to nie byli naukowcy, to jest niestety zgnilizna naszego systemu szkolnictwa wyższego, z którą będziemy musieli kończyć, poprzez wprowadzanie również do kanonu lektur dzieł Jana Pawła II, zwłaszcza w tych starszych rocznikach – mówił Przemysław Czarnek.

 

Minister wspomniał też o przywróceniu wagi naukom humanistycznym. Nie wspomniał jednak nic o nauce przyszłości, którą egzekwują inne kraje Europejskie. Chodzi o innowacyjną politykę edukacji, która prowadzona jest w sposób taki, by młodzi ludzie napędzali gospodarkę, mogli się kształcić w zawodach zapewniających dobrze płatną pracę.

 

Dzisiaj wolności nauki nie ma, dlatego, że tamta strona odmawia stronie konserwatywnej i stronie chrześcijańskiej, tym naukowcom, którzy bazują na myśli chrześcijańskiej prawa do wolnej nauki (…) nie można zorganizować konferencji o tematyce pro-life czy o tematyce chrześcijańskiej, natomiast bardzo chętnie pozwalają rektorzy na organizowanie konferencji o tematyce lewicowo-liberalnej czy wręcz lewackiej — komentował Czarnek.

 

 

 

Cały artykuł Teksty świętych w kanonie lektur i na uniwersytetach. ‚Postępowa’ edukacja Czarnka nabiera rozpędu” – TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.mamadu.pl

 Zostaw odpowiedź