Za tydzień będą już wakacje. Niezbadane są źródła naszej motywacji, która stała się bodźcem do zadania pytania: Kończy się kolejny rok szkolny, a my ani razu nie poinformowaliśmy o tym, co było treścią działalności członków aktualnej kadencji Rady Dzieci i Młodzieży RP przy MEiN. Postanowiliśmy to sprawdzić „źródłowo” i otworzyliśmy Fanpage RDIM.

 

 

Oto czym zajmowali się członkowie Rady Dzieci i Młodzieży dobiegającej końca, późno powołanej, Rady. Poniżej zamieszczamy wybrane (naszym zdaniem te istotne) wpisy z fejsbukowej strony RDIM :

 

18 grudnia – najważniejsza informacja: Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zainaugurował dziś pierwsze posiedzenie nowej kadencji Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej. Rada jest organem pomocniczym ministra, liczy 16 członków i ich zastępców, po jednym z każdego województwa. Podczas spotkania minister Przemysław Czarnek podziękował członkom Rady za ich aktywność społeczną i obywatelską oraz zaznaczył, że liczy na merytoryczne opinie.

 

5 stycznia – poinformowano, że nasz Przewodniczący Jakub Lewandowski uczestniczył dziś w spotkaniu z doradcami Prezydenta RP ds. młodzieży Panią Kingą Dudą i Panem Łukasz Rzepecki. Wśród tematów były:

-wyzwania oświaty podczas pandemii

-plany RDIM RP przy MEIN na najbliższy czas

-działalność Młodzieżowych Rad

-świadomość klimatyczna

 

 

15 stycznia, że dzisiaj i wczoraj odbyliśmy spotkanie z prezydenckim doradcą panem Łukasz Rzepeckim. […] Spotkanie odbyło się w ramach cyklu konsultacji #MłodziWPałacu, którego celem jest poznanie problemów ludzi młodych i wspólne wypracowanie rozwiązań problemów młodych.

 

 

4 lutego – że Rada zaopiniowała projekt ustawy o spółdzielniach uczniowskich: [Rada Dzieci i Młodzieży odnosi się zdecydowanie pozytywnie do ogólnych założeń projektu ustawy. Ze względu na zgodność treści projektu z naszymi przekonaniami, nie proponujemy wprowadzenia żadnych poprawek.]

 

 

5 lutego zaprezentowano opinię w sprawie utworzenia młodzieżowego gremium doradczego przy Prezydencie RP. [Pozytywnie odnosimy się do planu utworzenia młodzieżowego gremium doradczego przy Prezydencie Rzeczpospolitej Polskiej.]

 

 

6 lutego, że prezydium Rady Dzieci i Młodzieży wzięło udział w IX posiedzeniu Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem.

 

 

11 lutegoKomisja ds. Młodzieży po wielu rozmowach i dyskusjach, przygotowała opinię na temat Zaleceń Komitetu Ministrów Rady Europy do państw członkowskich w sprawie ochrony młodzieżowego społeczeństwa obywatelskiego i młodych ludzi oraz wspierania ich udziału w procesach demokratycznych.

 

 

1 marca poinformowano, że 1 marca 1951 roku w komunistycznym więzieniu na Mokotowie został zamordowany ppłk Łukasz Ciepliński, żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego, jeden z czołowych organizatorów podziemia antykomunistycznego, ostatni prezes IV Zarządu Zrzeszenia ,,Wolność i Niezawisłość”.

 

 

5 marca poinformowano: Za nami II posiedzenie RDIM. Omówiliśmy dotychczasowe działania i najbliższe plany na przyszłość. Dyskutowaliśmy nad wydarzeniami, które będziemy już wkrótce realizować. W spotkaniu uczestniczył dyrektor DIP pan Piotr Gajewski oraz pan Piotr Siewak z Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

 

7 marca zachęcano do udziału w konkursie “Szkoła z klimatem”, organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

12 marca – o tym, że RDIM zajęła się ważną przez Was podnoszoną kwestią, jaką #mLegitymacje. Sprawa była poruszana również na II posiedzeniu naszej Rady. Komisja ds. Młodzieży przygotowała w ostatnim czasie pismo do Ministerstwo Edukacji i Nauki, w którym wnieśliśmy nasze uwagi i wystosowaliśmy zapytania.

 

 

28 marca – zachęcano do wypełniania ankiety na temat edukacji klimatycznej i ekologicznej.[Niestety – nie znaleźliśmy nigdzie informacji o jej wynikach.]

 

 

15 kwietnia zaproszono uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studentów do wypełnienia krótkiej, anonimowej Ogólnopolskiej Ankiety na temat Nauki Zdalnej . [Niestety – nie znaleźliśmy nigdzie informacji o jej wynikach.]

 

 

16 kwietnia zamieszczono scan dokumentu „Opinia Rady Dzieci i Młodzieży na temat tegorocznej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży”.

 

 

20 kwietnia poinformowano, że Sejm przyjął rządowy projekt ustawy wzmacniającej młodzieżowe rady przy JST. […] Projekt odpowiadający na zgłaszane od lat postulaty młodzieży poparło aż 446 posłów! …

 

 

23 kwietnia – o tym, że odbyło się III posiedzenie RDIM: Gościem specjalnym naszego spotkania był dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej pan Marcin Smolik. Omówiliśmy zmiany i formułę na egzaminach tegorocznych i w latach następnych. Spotkaliśmy się również z przedstawicielami Stowarzyszenia Dumni z Polski.

 

30 kwietnia: Już od niedzieli weź udział w challenge’u RDIM i #3majFlagę razem z nami. Akcja ta polegała na tym, aby od 2 maja robić sobie zdjęcia z biało-czerwoną flagą i umieszczaniu ich na social mediach.

 

2 czerwca poinformowano o udziale przedstawicieli RDiM (Jadwiga Mizerska, Aleksandra Horoszko, Wiktoria Mazurczak, Angelika Żukowska i Mateusz Pruchnicki) w posiedzeniu Parlamentu Młodych. A później jeszcze przez kilka dni zamieszczano informacje o przebiegu tego dwudniowego posiedzenia.

 

 

A oto najnowszy materiał, który został na fanpage RDIM zamieszczony przed dwoma dniami, który przeczytaliśmy jako pierwszy, kiedy postanowiliśmy zobaczyć czym zajmowała się Rada Dzieci i Młodzieży, powołana z paromiesięcznym opóźnieniem – z wiadomych, pandemicznych, powodów:

 

 

17 czerwca 2021 r.

 

Wczoraj w Ministerstwo Edukacji i Nauki razem ze Stowarzyszeniem Dumni z Polski mieliśmy zaszczyt współorganizować #ForumMyśliSpołecznej.

 

W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, wiceminister resortu Tomasz Rzymkowski – Poseł na Sejm RP, minister Piotr Mazurek, doradca Prezydenta Łukasz Rzepecki oraz przedstawiciele organizacji i młodzieżowych rad.

 

Dziękujemy Wszystkim za obecność.

Forum było okazją do wymiany zdań, dialogu i podsumowaniem dotychczasowej pracy w kończącym się roku szkolnym i akademickim.

 

Przedstawiciele wszystkich organizacji i młodzieżowych rad podpisali wczoraj deklarację ,,Młodzi dla Pokolenia Wolności i Solidarności”.

 

My, młodzi przedstawiciele Polski, w roku 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, zobowiązujemy się przypomnieć o polskim zrywie ,,Solidarności”, którego najważniejszymi wartościami były niepodległość Polski, Ojczyzna, naród oraz godność każdego człowieka..”

 

O dalszych działaniach związanych z upamiętnieniem 40-tej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, które wczoraj symbolicznie zapoczątkowaliśmy, będziemy informować niebawem.

 

 

x           x           x

 

 

Na fanpage RDIM można zobaczyć jeszcze wiele innych materiałów, w tym prezentacje członków Rady (portreciki), życzenia dla maturzystów i ósmoklasistów z okazji ich egzaminów, życzenia z okazji Dnia Kobiet, wspomnienia rocznic: 100 rocznicy urod zin K.K. Baczyńskiego, Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej, zaślubin z morzem w 1920 roku w Pucku, a także – tu niespodzianka – 7 rocznicy śmierci Tadeusza Różewicza!

 

 

 

Źródło: www.facebook.com/radamlodziezy/

 



Zostaw odpowiedź