Foto: www.istockphoto.com/pl/

 

 

Poszukując tekstu do lektury na dzisiejszy (2 lutego 2023 r.) poranek trafiliśmy na takowy na fb profilu Magdaleny Sierockiej – nauczycielki j. angielskiego w Szkole Podstawowej nr 236 im. Ireny Sendlerowej w Warszawie.  Oto ten tekst – piękna alegoria ważnego aspektu w życiu ludzi – niezależnie od ich wieku:

 

Stado

 

Takie miejsce, gdzie czuję się dobrze. Bezpiecznie. Słyszą mnie i widzą z tym, z czym przychodzę. Nie muszę się zmieniać dla nich. Jakoś pasować w szczególny sposób. Mogę być inna, odmienna albo tylko trochę odmienna. I Stado powie: my chcemy twoją odmienność! Twoją perspektywę. Nie tylko chcemy – my jej potrzebujemy. Im różniejsze od nas masz pomysły i przekonania, tym nasze Stado bogatsze! Chodź i opowiedz nam swoją Historię.

Historia jest tym, co spaja Stado. Każda Historia każdego członka jest na wagę złota. To mądrość doświadczenia i emocji. Spotykamy się na kręgach i snujemy te Historie. Tak jak kiedyś to było. Mogę się przysłuchiwać tym historiom bez limitu, brać sobie z nich tyle, ile potrzebuję. Dopowiadać swoje wątki. Dzielić się moimi wątkami. Odważnie – wiem bowiem, że Stado je udźwignie. Będzie ich słuchać i brać z nich co chce. Nie muszę się wstydzić moich Historii. Tych o strachu i złości. Tych o marzeniach też! Bo żadne marzenie dla Stada nie jest głupie i zbyt odjechane. Kto wie, może ma szansę się spełnić?

 

To Stado zagarnia do siebie ludzi i konie. Czy wiemy jaki jest koń? Co mówi? Czy mogę się złościć na konia albo przy koniu? Czy mogę się bać? Czy przywództwo oznacza władzę absolutną nad końmi? Czy mogę jeździć na koniach tak, aby to służylo nie tylko mi ale także im? Czy wszystko co robię z koniem to warunkowanie? A może jeszcze jest za tym jakaś relacja, która nie wyklucza współpracy, jednocześnie odrzucając posłuszeństwo?

 

W Stadzie jest dużo Pytań. Pytanie to taki nasz motor do rozwoju. Jakie odpowiedzi ma Stado na Pytanie? A skąd wiemy, że to jest prawdziwe? Po czym poznajemy, że ktoś ma rację twierdząc coś o koniach? A może nie o rację chodzi? A o relację? Czym jest relacja? Czy może być dobra albo zła? Więcej Pytań to więcej rozwoju.

 

Stado to taka baza. Taka fundamentalna. Po co mi smaczki w kieszeni? Po co mi bat? Czy ja mam jakiś cel względem mojego konia? Coraz więcej pytań, które tworzą bazę, fundament, na którym mogę stać obiema nogami i być z końmi dalej tak, jak chcę. Niezależnie od tego czy skaczę przez przeszkody, spaceruję po lesie czy nie posiadam nawet siodła. Baza to baza – daje mi podparcie, siłę i równowagę.

 

To nawet Więcej niż Stado. Chodźcie po bazę, bezpieczeństwo, ludzi, konie, historie i pytania oraz ogromną dawkę wiedzy z różnych dziedzin. […]

 

 

 

Źródło: www.facebook.com/magdalena.sierocka.5

 

 Zostaw odpowiedź