Foto: Piotr Nowak/PAP [ www.polsatnews.pl]

 

Mikołaj Pawlak podczas przesłuchania w Sejmie

 

 

Wczoraj Sejmowe Komisje: Polityki Społecznej i Rodziny oraz Edukacji, Nauki i Młodzieży zatwierdziły Mikołaja Pawlaka, kolejnego (trzeciego) kandydata PiS na Rzecznika Praw Dziecka. Za głosowało 30 posłów, przeciw 15, jedna wstrzymała się od głosu. Mikołaj Pawlak jest adwokatem, obecnie kieruje Departamentem Spraw Rodzinnych i Nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości.

 

Foto: Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta [www.polityka.pl/]

 

 

Oto obszerne fragmenty materiału, zatytułowanego „Kandydat PiS na RPD: Będę chronił życie od poczęcia„, zamieszczonego na portalu „Polityka”. Pogrubienia tekstu – redakcja OE:

 

Cytaty z Korczaka i sukcesy rządu
Na początku posiedzenia kandydat PiS cytował Janusza Korczaka. „Prawo powinno wziąć dzieci w opiekę. Jestem wierny tej zasadzie i chcę jej hołdować, także w czasie, gdy będę rzecznikiem praw dziecka” – mówił. Mam świadomość, że przedstawieni dotychczas parlamentowi moi poprzednicy reprezentowali zacne profesje, są specjalistami w swoich dziedzinach. Mieliśmy do czynienia z lekarzem, z naukowcem, z socjologiem. (…) Dzisiaj mają państwo do czynienia z prawnikiem. Być może prawnik jest tą osobą, która w najtrudniejszych sprawach dotyczących dzieci będzie odpowiednia” – odnosił się w ten sposób do zarzutów części posłów, że nie spełnia wymogu pięcioletniego okresu „pracy z dziećmi lub na ich rzecz”, niezbędnego przy ubieganiu się o posadę rzecznika. […]

 

Priorytety nowego rzecznika
Przeciwdziałanie samobójstwom nieletnich, zwiększenie opieki zdrowotnej dla dzieci w szkołach, obniżenie przestępczości wobec dzieci oraz zwalczanie dostępu dzieci do pornografii – to problemy, którymi Mikołaj Pawlak chce się zająć w trakcie pracy jako RPD w pierwszej kolejności. „Obecne przepisy nie chronią prawa dziecka do intymności. To jest trwoga. Takie treści są degradujące dla młodego człowieka” – uważa. Sam ma dwóch synów.

 

Pawlak zapowiedział otwartość na współpracę ze specjalistami ze wszystkich obszarów. Także z fundacją Nie Lękajcie Się, która opublikowała niedawno mapę pedofilii w Polsce. […]

 

Kandydat PiS zapowiedział także, że będzie chronił dzieci żyjące w tzw. rodzinach tęczowych.Dziecko nie ma kolorów, ma prawa jak wszyscy inni. Będę działał dla ich dobra, niekoniecznie dobra rodziców, bo to coś innego” – taką złożył deklarację.

 

Poproszony o zabranie głosu w sprawie przerywania ciąży przez nastolatki powiedział: „Nie oczekujcie, że zmienię poglądy, które zostały mi wpojone w trakcie edukacji: życie jest bezwzględnym prawem. popieram wniosek parlamentarzystów do TK dotyczący uznania za niekonstytucyjną drugą przesłankę do aborcji [to przesłanka embriopatologiczna*]. Życie zaczyna się od poczęcia. W sprawie unicestwienia człowieka rzecznik będzie także zabierał głos”.

 

Mikołaj Pawlak popiera też zakaz kar cielesnych, chce zapewnić nastoletnim matkom permanentny kontakt z dziećmi i będzie „podejmował kroki” w sprawie patologii wynikających z reformy edukacji.

 

Pawlak może zostać wybrany na pięcioletnią kadencję RPD już w tym tygodniu – w czwartek lub piątek. Kadencja obecnego rzecznika Marka Michalaka zakończyła się 27 sierpnia 2018 r. Zgodnie z ustawą o RPD będzie pełnił swe obowiązki do złożenia ślubowania przez nowego rzecznika.

 

Cały artykuł „Kandydat PiS na RPD: Będę chronił życie od poczęcia”    –    TUTAJ

 

 

Źródło:www.polityka.pl/

 

 

 

Inne publikacje na ten sam temat:

 

 

Sejmowe komisje poparły kandydaturę Mikołaja Pawlaka na urząd Rzecznika Praw Dziecka    –    TUTAJ

 

 

Ta kandydatura została kolanem przepchnięta przez polityków Prawa i Sprawiedliwości    –    TUTAJ

 Zostaw odpowiedź