W okresie  minionych dziewięciu dni  MEN zamieściło dwie informacje o budzących uznanie sukcesach polskich uczniów na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych. Oto ich  fragmenty:

 

 

16 lipca 2018

Polscy uczniowie z medalami na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej

 

 

 

Foto: www.men.gov.pl

 

 

Polscy uczniowie rozpoczęli wakacyjny udział w międzynarodowych konkursach przedmiotowych. Dobra wiadomość przyszła z Rumunii. Polscy licealiści zajęli tam 9. miejsce i wrócą z 59. Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej (IMO 2018) z 6 medalami – 1 złotym i 5 srebrnymi.

 

W tegorocznej olimpiadzie, która odbyła się w dniach 3-14 lipca br. w Cluj-Napoca udział wzięło 600 uczniów z 107 państw. Najlepszym polskim reprezentantem został Jan Fornal z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. […]

 

Źródło: www.mrn.gov.pl

 

 

24 lipca 208

Sukces polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Iranie

 

Foto: www.men.gov.pl

 

 

Złoty medal, dwa srebrne oraz jeden brązowy medal wywalczyli młodzi biolodzy z Polski, którzy wzięli udział w 29. Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej w Teheranie. To największy sukces naszych reprezentantów w historii olimpiady.

 

Międzynarodowa Olimpiada Biologiczna (IBO) to prestiżowe wydarzenie dla młodych biologów z całego świata. Powstała ona w 1989 roku z inicjatywy Polski i ówczesnej Czechosłowacji przy współpracy z UNESCO.

 

Podczas zawodów w Iranie złoty medal zdobył dla Polski Paweł Tyrna z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja w Bielsku-Białej, srebrny – Jaromir Tomasik z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Kromera w Gorlicach i Kacper Ludwig z Zespołu Szkół Nr 2 w Wałbrzychu, a brązowy – Jaromir Hunia, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełływ Dębicy. […]

 

 

Źródło: www.men.gov.pl

 

 

 

Zamiast komentarza redakcji zamieszczamy poniżej obszerne fragmenty tekstu Janiny Krakowowej, zatytułowanego „Uczniów mamy na medal opublikowanego na stronie „NIE DLA CHAOSU W SZKOLE”:

 

 

 

 

 

Początek lata przyniósł wiele rozczarowań kibicom piłki nożnej, ale zdecydowanie bardziej elitarne grono wielbicieli olimpiad naukowych nie ma powodu do narzekań. Jakby na przekór niewesołej sytuacji w szkołach, młodzież licealna reprezentująca Polskę dostarczyła nam w lipcu wielu dobrych emocji.

 

Komplety medali przywieźli uczestnicy dwóch bardzo trudnych światowych olimpiad – matematycznej i biologicznej. W obu dyscyplinach mamy najlepsze wyniki medalowe od wielu lat. Dziesięciu olimpijczyków to rzecz jasna wychowankowie rozsianych po Polsce gimnazjów, które z wyroku reformy przestają istnieć. Na marginesie reporterskich doniesień o triumfach uczniów, warto też poświęcić parę ciepłych słów ich odchodzącym w niebyt szkołom.[…]

 

Jest wiele przyczyn dobrej passy szkolnej matematyki – pisałam o tym obszerniej we wcześniejszych artykułach. Gimnazja wyławiające po VI klasie zainteresowanych intensywniejszą nauką nastolatków i stwarzające im dobre warunki do pogłębiania naukowych pasji, mają swój udział w tym stanie rzeczy. Do przodujących gimnazjów, które co roku osiągają bardzo wysokie wyniki, uczęszczali wszyscy tegoroczni medaliści z Kluż. Uczyli się w dobranych klasach, mieli do dyspozycji prężnie działające koła przedmiotowe, pracowali z nimi nietuzinkowi nauczyciele. Wymienię te szkoły dla porządku: Gimnazjum Sióstr Prezentek (Radomił Baran) i Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Dwujęzycznymi Królowej Jadwigi (Jan Fornal). To dwie najlepsze szkoły gimnazjalne w Rzeszowie. Gimnazjum nr 54 przy LO Witkiewicza w Warszawie (Daniel Murawski) – szkoła dająca możliwość pracy z nauczycielami licealnymi. Publiczne Gimnazjum nr 52 Ojców Pijarów (Mariusz Trela) i Katolickie Gimnazjum im. Świętej Rodziny (Radek Żak) – dwie z pierwszych trzech szkół według krakowskich rankingów. I gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 im. Korczaka w Krakowie (Tomek Ślusarczyk) – nieco mniej utytułowana, ale wyróżniająca się szkoła publiczna, łącząca idee integracji z wysokimi wynikami.

 

W okresie gimnazjalnym rolę taśmy rozbiegowej dla całej szóstki medalistów odegrała Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów, przemianowana potem na Olimpiadę Matematyczną Juniorów (OMG/OMJ). To forpoczta licealnej Olimpiady Matematycznej – od 13 lat dźwiga w górę poziom edukacji matematycznej młodszych nastolatków.

 

Wszyscy tegoroczni medaliści IMO byli laureatami OMG, zazwyczaj wielokrotnymi, wyjeżdżali na obozy szkoleniowe olimpiady. Radek Żak był cudownym dzieckiem OMG – objawił się po raz pierwszy w V klasie podstawówki i pozostał przez 5 lat. Tomek Ślusarczyk jako jedyny w historii był trzykrotnie głównym laureatem OMG i OMJ. Lista głównych laureatów OMG z roku 2015 wygląda zresztą jak przepowiednia tegorocznego IMO: Baran, Fornal, Trela, Ślusarczyk. A wśród niżej rozstawionych laureatów 12-letni wówczas Radek Żak.[…]

 

Dziesiątka naszych olimpijczyków, którzy wracają z IMO i IBO z medalami to dziesięć edukacyjnych historii i zarazem dziesięć różnych szkół gimnazjalnych. Dla olimpijskich medalistów trzy lata spędzone w gimnazjum były czasem krystalizowania się zainteresowań matematycznych lub przyrodniczych, a także czasem smakowania pierwszych sukcesów i porażek. Gdybym chciała tu wyliczyć te sukcesy, potrzebny by był drugi obszerny artykuł. O szkołach matematyków była już mowa. Szkoły biologów są zdecydowanie bardziej zróżnicowane.

 

Paweł Tyrna kończył gimnazjum Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja w Bielsku-Białej, gdzie uczył się w zespole z obecnym swoim liceum – jego edukacyjna kariera przebiega więc według bardzo skutecznego schematu: sześć lat w jednej dobrej placówce. Pozostali członkowie reprezentacji są absolwentami szkół zlokalizowanych w mniejszych ośrodkach. Jaromir Tomasik kończył gimnazjum z zespole nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Gorlicach. Kacper Ludwig – gimnazjum w Czarnym Borze w województwie dolnośląskim. Zaś Jaromir Hunia, mieszkaniec Brzostku, chodził do gimnazjum w swojej rodzinnej miejscowości. Jak widać nawet te prowincjonalne szkoły sprzyjały rozwojowi przyrodniczej pasji.

 

 

Pogrubienia fragmentów tekstu – redakcja OE [WK]

 

 

Cały tekst „Uczniów mamy na medal”    –   TUTAJ

 

 

Źródło: www.niedlachaosuwszkole.pl

 

 

 



Zostaw odpowiedź