Foto: Arkadiusz Wojtasiewicz/Agencja Wyborcza.pl[www.gliwice.wyborcza.pl]

 

 

Oto obszerne fragmenty zamieszczonego dzisiaj (20 października 2023 r.) na „Portalu Samorządowym  Portalu dla Edukacji” tekstu, informującego o badaniu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli :

 

 

Trwa drugie badanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Jest trochę lepiej

 

Jeszcze do końca października uczniowie oraz nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całej Polsce mają czas, aby sprawdzić swoje kompetencje cyfrowe w IT Fitness Test – badaniu umiejętności informatycznych.

 

>Trwa druga edycja IT Fitness Test, czyli sprawdzania kompetencji cyfrowych polskich uczniów i nauczycieli.

 

>Pełne, oficjalne wyniki tegorocznego badania, poznamy już w listopadzie.

 

>Wstępne informacje wskazują, że wyniki są nieco lepsze niż w zeszłym roku.

 

>Powoli wyłaniają się także liderzy wśród województw – podaje Związek Cyfrowa Polska, organizator badania.

 […]

 

IT Fitness Test to projekt branży cyfrowej, który jednocześnie prowadzony jest w pięciu krajach naszego regionu: Czechach, na Słowacji, Węgrzech.

 

Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, zaznacza, że test został stworzony po to, aby określić poziom kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. To pozwoli z kolei zidentyfikować luki w tego rodzaju kompetencjach, które wymagają uzupełnienia. Wyniki pomogą również wnieść cenny wkład w program nauczania cyfrowych umiejętności.

 

-Jeszcze niedawno mówiło się, że kompetencje cyfrowe to umiejętności jutra. Obserwując dynamiczny rozwój technologii cyfrowych wiemy jednak, że jutro jest dziś. Internet, sztuczna inteligencja, a nawet metawersum (koncepcja świata, w którym łączą się różne wirtualne przestrzenie – red.) już definiują i będą definiować naszą codzienność – mówi Michał Kanownik.

 

Uczniowie, którzy dziś zadbają o rozwój swoich kompetencji cyfrowych, za kilka lat najlepiej poradzą sobie na rynku pracy. Dlatego wciąż gorąco zachęcamy do przetestowania się w ramach IT Fitness Test – dodaje Kanownik.

 

[…]

 

Test podzielono na pięć części: Internet, bezpieczeństwo i systemy komputerowe, złożone zadania, narzędzia biurowe, sieci społecznościowe i cyfrowe narzędzia współpracy. Na razie najlepsze wyniki uczniowie notują w części dotyczącej Internetu. Najgorsze – w złożonych zadaniach i narzędziach biurowych – podają organizatorzy testu.[…]

 

Aby wziąć udział w IT Fitness Test, wystarczy zarejestrować się pod adresem https://itfitness.eu/pl/. Udział jest bezpłatny, a każda osoba, która dotrze do końca, otrzyma imienny certyfikat z wynikiem. […]

 

Związek Cyfrowa Polska – organizator badania IT Fitness Test – jest branżowaą organizacją pracodawców o charakterze non-profit, Zrzesza największe firm z branży sektora cyfrowego i nowych technologii – producentów, dystrybutorów i importerów działających na polskim rynku

 

 

 

Cały tekst „Trwa drugie badanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Jest trochę lepiej”  –  TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/

 

 Zostaw odpowiedź