Foto: Krzysztof Szymczak[www.lodz.naszemiasto.pl]

 

Uczniowie IV LO w Łodzi podczas matury międzynarodowej – 30 kwietnia 2019 roku

 

 

Niezastąpiony redaktor Maciej Kalach poinformował na łamach (i stronie www) „Dziennika Łódzkiego” o decyzji dotyczącej terminu matury międzynarodowej:

 

[…] IV LO przekazało decyzję organizatorów Matury Międzynarodowej uczniom przygotowującym się do tego egzaminu w ostatni poniedziałek (23 marca). Sesja zaplanowana na maj, w ramach programu obejmującego 157 krajów, jest odwołana z powodu pandemii. W łódzkiej „Czwórce” o dyplom Matury Międzynarodowej ubiega się 47 uczniów (zaś 17 absolwentów poprawia wyniki z ubiegłych lat). Jego zdobycie, które zastępuje polskie świadectwo dojrzałości, pozwala na naukę w wielu uznanych uczelniach zagranicznych bez przechodzenia egzaminów wstępnych. Teraz oceny na międzynarodowym dyplomie będą kalkulowane na podstawie dotychczasowych osiągnięć.

 

W dalszej części artykułu przytoczono wypowiedzi Marcina Józefaciuka, dyrektora Zespołu Szkół Rzemiosła w Łodzi – w sprawie polskiej matury (Maturzyści mocno się boją. Uspokajamy ich, że do terminu matury będzie wszystko OK, ale sam w to nie wierzę) oraz Małgorzaty Tomaszewskiej, dyrektorki Szkoły Podstawowej nr 111 w Łodzi – w sprawie egzaminu ósmoklasistów, która byłaby skłonna uznać za właściwe rozwiązanie kryzysu, w przypadku jego wydłużenia, sam konkurs świadectw (Przecież egzamin też nie jest idealną formą oceny całej pracy ucznia. Na wynik takiego testu wpływa nie tylko jego wiedza, ale i stres dziecka w dniu sprawdzianu.)

 

Ale najbardziej symptomatyczny dla sytuacji w jakiej wszyscy (szkoły, uczniowie i ich rodzice) znajdujemy się dzisiaj, jest cytat z wypowiedzi premiera Morawieckiego, który „robi” tam za odpowiedź na pytanie: A co z polską maturą powszechną?:

 

Chcemy, żeby po świętach wielkanocnych była taka sytuacja epidemiologiczna, żeby Polacy wrócili do pracy, odbyły się egzaminy maturalne, egzaminy ósmoklasistów”– mówił we wtorek (24 marca) premier Mateusz Morawiecki.

 

 

Cały artykuł „Koronawirus w Łodzi. Odwołana matura międzynarodowa w IV LO. Co z maturami 2020 w maju i egzaminami ósmoklasisty w podstawówkach?”   –   TUTAJ

 

 

Źródło: www.dzienniklodzki.pl/

 

 

Komentarz redakcji:

 

Widać rządzący wierzą w moc swojej (?) woli, że „chcieć to móc”. Tylko czy zaklinanie rzeczywistości i „romantyczna” ideologia „mierzenia sił na zamiary” w tak ważnej sprawie jest na miejscu?Zostaw odpowiedź