Dzisiaj (21 kwietnia 2023 r.), odbyła się uroczystość nadania imienia Józefa Piłsudskiego XI Liceum Ogólnokształcącemu. Nie jest przypadkiem przyjęcie przez to najmłodsze łódzkie liceum imienia Marszałka. Postać Józefa Piłsudskiego od początku jest związana z budynkiem, który jest siedzibą tego liceum. Został on wzniesionym w 1922 r. z inicjatywy władz łódzkiego samorządu. Więcej o historii tego budynku – TUTAJ

 

Po 1945 roku w budynku tym działały trzy szkoły podstawowe: nr 32, nr 33 i nr 34. Jako pierwszą (w 1968r?) SP nr 33 przeniesiono na ul. M. Lermontowa, a po kilku latach SP nr 34 przeniesiono na ul. M. Ćwiklińskiej. SP nr 32 funkcjonowała jeszcze przez kilka pierwszych lat utworzenia w tym budynku w roku 1999 Publicznego Gimnazjum nr. 28, które także przyjęło imię  Józefa Piłsudskiego.

 

 

Kluczowym momentem dzisiejszej uroczystości było odsłonięcie historycznej marmurowej tablicy, odnalezionej na strychu szkoły. Tablica pierwotnie została wmurowana 8 października 1922 roku,.

 

 

 

 

Także dzisiaj przekazano uczniom liceum sztandar, ufundowany przez Radę Rodziców.

 

 

 

Wśród zaproszonych gości byli m.in: senator Artur Dunin, posłanka Iwona Śledzińka-Katarasińska,  poseł Tomasz Trela, wiceprezydentka Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, przewodniczący Rady Miasta  Marcin Gołaszewski, radna klubu PO Małgorzata Bartosiak, a także Ryszard  Bronisławski. W uroczystości uczestniczył Bartosz Bijak – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa.

 

 

 

 

Jedynym lokalnym medium, które zamieściło informację o tym wydarzeniu jest TV TOYA w programie „Wydarzenia” (od 10. minuty)     TUTAJ

 

 

 

 

 

Powyższy materiał, na podstawie informacji i zdjęć z fanpage XI LO

oraz innych źródeł dostępnych w Internecie  opracował

Włodzisław Kuzitowicz

 

 

 Zostaw odpowiedź