Foto: www.kuratorium.lodz.pl

 

[…] W malowniczej miejscowości na stokach Pilska w Beskidzie Żywieckim odpoczywa 91 uczniów z łódzkich szkół. Dla niektórych to pierwszy wyjazd w góry. – Są piękne! Takie wysokie i zielone – zachwyca się 10-letnia Klaudia. Koloniści z Łodzi mieszkają w pensjonacie, w pokojach 2 i 3 osobowych z łazienkami. Obok budynku jest rozległa łąka z boiskiem do siatkówki. W pobliżu rzeka, plac zabaw i orlik.

 
Kurator Grzegorz Wierzchowski był ciekawy, co dzieci robią na wakacjach. Pytał, czy im się nie nudzi, jak znoszą upały, towarzyszył w spacerze do górskiego potoku. Kurator poznał również kolonijną kadrę złożoną z nauczycieli i studentów, obejrzał ośrodek, a na pożegnanie wręczył kolonistom drobne upominki: notesiki, długopisy, kolorowe odblaski.
 

W Korbielowie trwa obecnie trzeci z czterech turnusów zaplanowanych na te wakacje. Ich organizatorem jest Agencja Turystyczna „OLA” z Siemianowic Śląskich. Za pobyt dzieci w górach rodzice nie płacą – w całości został on sfinansowany z budżetu państwa.
 

Program kolonii jest bogaty. Oprócz górskich wypraw (m.in. na Pilsko) dzieci jeżdżą na wycieczki do Żywca, Wisły, Istebnej, Koniakowa, Węgierskiej Górki. Odwiedzają m.in. Muzeum Ziemi Beskidzkiej i skocznię narciarską im. Adama Małysza. Startują w konkursach (plastycznych, tanecznych, sportowych), spotykają się z ciekawymi ludźmi. Dokładnie poznają też zasady udzielania pierwszej pomocy, która jest tematem przewodnim dwutygodniowego pobytu w Korbielowie. Oczywiście, nie brakuje dyskotek i ognisk z pieczeniem kiełbasek.   – Staramy się wypełnić dzieciom czas atrakcyjnymi wydarzeniami, ale także dać poczucie bezpieczeństwa – mówi  kierownik kolonii pani Iwona Partyka.

 

Kolonie dla dzieci z Łodzi i regionu sfinansowane w całości z budżetu państwa zorganizowano także w innych miejscowościach – nad morzem w Rowach, Pogorzelicy i Dąbkach, w lasach w Załęczu Wielkim i Chomiąży Szlacheckiej oraz w górach w Małym Cichym i Radkowie koło Kudowy Zdrój. Przez całe wakacje wyjedzie na nie w sumie 1551 uczniów szkół podstawowych.

 

Źródło: www.kuratorium.lodz.pl

 

 Zostaw odpowiedź