Wczoraj – 17 marca 2021r., późnym popołudniem, na stronie Radia Łódź zamieszczono taką informację:

 

Terytorialsi będą współpracować ze szkołami średnimi

 

Łódzcy terytorialsi będą ściślej współpracować z uczniami szkół średnich. W łódzkim Urzędzie Wojewódzkim dowódca 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej i łódzki kurator oświaty podpisali umowę o współpracy.

 

Jak mówi wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński na współpracy zyskają obie strony. – Żołnierze, których charakteryzują pewne postawy codzienne, wysokie morale, świadomością historyczną, będą starali się te wzorce przekazywać młodzieży.

 

Jak podkreślali płk. Paweł Wiktorowicz i kurator Waldemar Flajszer, zainteresowanie uczniów pracą dla kraju i służbą mundurową jest bardzo duże. Wcześniej już odbyło się ponad 20 lekcji zdalnych z udziałem żołnierzy i blisko tysiąca uczniów. – Adresujemy naszą ofertę do młodzieży, aby wspomóc jej proces wychowania i pokazać ścieżkę rozwoju związaną z mundurem, w tym policji i straży pożarnej.

 

Uczniowie będą między innymi wspierać terytorialsów w opiece nad kombatantami i weteranami. Żołnierze pobierają wymazy, pomagają w dotarciu na szczepienia a także zaopatrują seniorów w potrzebne produkty.

 

 

Źródło: www.radiolodz.pl

 

 

 

Poszukując obszerniejszej informacji – nie znaleźliśmy nic o tym wydarzeniu na stronie ŁKO (stan na godz. 11:45 18 marca), zaś na stronie Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego tylko taki komunikat:

 

 

 

Można tam także otworzyć plik na Yoy Tube z minirelacją filmową uroczystości podpisania przez płk Pawła Wiktorowicza – dowódcę 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej i Waldemara Flajszera – Łódzkiego Kuratora Oświaty, w obecności wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego, umowy o współpracy. Oto dwa screeny z tej relacji:

 

 

Źródło: ww.lodzkie.eu

 

 

Natomiast nigdzie nie można zapoznać się z treścią podpisanej w dniu 17 marca 2921 roku umowy. Jesteśmy więc zmuszeni przekazać informacje „z drugiej ręki:

 

 

[…] Według rzeczniczki brygady* Małgorzaty Glińskiej porozumienie jest zapowiedzią dalszych wspólnych działań w edukacji proobronnej.

 

Zwróciła uwagę, że 9 ŁBOT od momentu sformowania w 2018 r. współpracuje ze szkołami średnimi woj. łódzkiego w zakresie rozwijania wybranych kompetencji obronnych w szczególności w wojskowych klasach mundurowych.

 

„Wspólnym obszarem działań jest również udzielanie pomocy osobom starszym, kombatantom, a także upowszechnianie tradycji i historii oręża polskiego poprzez upamiętnianie żołnierzy Armii Krajowej i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, których tradycje żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej dziedziczą i kultywują” – wyjaśniła.

 

Przypomniała, że do marca ub. roku odbywały się w szkołach spotkania z żołnierzami 9 ŁBOT, podczas których uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić, by zostać terytorialsem oraz jakie możliwości daje służba w Wojskach Obrony Terytorialnej. Obecnie ze względu na pandemię spotkania, podobnie jak lekcje, odbywają się online, a od początku marca bieżącego roku w webinariach uczestniczyło blisko tysiąc uczniów.

 

*9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej

 

 

Źródło: www.wnp.pl

 Zostaw odpowiedź