Dziś w siedzibie Zespołu Szkół Gastronomicznych im. I Armii Wojska Polskiego w Łodzi odbyła się uroczystość przyjęcia tej placówki do elitarnego Klubu Przodujących Szkół. W szkolnej Sali Bankietowej, zaaranżowanej z tej okazji na salę konferencyjną, zgromadzili się przybyli na tę okoliczność goście, nauczyciele i uczniowie.
Wśród gości zwracała uwagę obecność przedstawicieli Parlamentu, w osobach: senatora Ryszarda Bonisławskiego i posłanki na Sejm RP Elżbiety Królikowskiej-Kińskiej, a także reprezentującej Władze Miasta Łodzi dyrektorki Wydziału Edukacji Beaty Jachimczak. Nie mogłaby się ta uroczystość odbyć bez reprezentantki władz Krajowego Stowarzysze- nia Pomocy Szkole w osobie jego przewodniczącej pani Zofii Grzebisz-Nowickiej i przewodniczącego Łódzkiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole pana Jana Bodo-Kaftańskiego. Przybyli także: dyrektorka OKE Danuta Zakrzewska i dyrektor ŁCDNiKP Jan Moos, a także przedstawiciele Rady Osiedla „Katedralna” i Szkolnej Rady Rodziców.
Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości przez dyrektorkę ZSG panią mgr inż. Małgorzatę Gosławską,
Po niej inicjatywę przejęli przedstawiciele Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Najpierw głos zabrał pan Jan Bodo-Kaftański, który odczytał tekst laudacji, uzasadniającej włączenie tej szkoły do Klubu Przodujących Szkół. Klub Przodujących Szkół to ogólnopolski ruch społeczny działający w ramach Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Inicjatorem jego powstania w 1986 był profesor Mikołaj Kozakiewicz. Klub zrzesza placówki które osiągają sukcesy organizacyjne, dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze. Aby zostać jego członkiem, szkoła musi wykazać w opisanym w regulaminie postępowaniu, że jest wyróżniającą się placówką, wspomagającą rozwój swoich uczniów. Warto dodać, że ZSG w Łodzi został przyjęty jako 221 placówka w skali kraju, że z łódzkich szkół ponadgimnazjalnych, jak dotąd, należały do niego tylko 4 licea (I, XV, XXVI i XXXI LO) i jeden zespół szkół zawodowych: Zespół Szkół Ekonomiczno – Turystyczno – Hotelarskich.
Kulminacyjnym punktem uroczystość było wręczenie przez przewodnicząca KSPS panią Zofię Grzebisz-Nowicką dyrektorce ZSG pani Małgorzacie Gosławskiej dokumentu, potwierdzającego przyjęcie ZSG do społeczności polskich szkół, które w swej pracy – między innymi: zapewniają warunki umożliwiające wszechstronny rozwój ucznia twórczego, wrażliwego, samodzielnego, otwartego na problemy regionu, kraju, Europy, motywują nauczycieli i uczniów do mistrzostwa osobistego, umożliwiają wyrównywanie szans edukacyjnych wszystkim uczniom, realizują autorskie programy dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze oraz korzystają z najnowszych zdobyczy techniki informacyjnej i informatycznej, rozwijają zainteresowania i zdolności swych uczniów.
Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany przez uczniów, a następnie odwiedzili pomieszczenia szkolne, w których trwały doroczne wystawy i konkursy, poprzedzające okres świąteczny. Były to wystawy nakrywania stołów – w trzech kategoriach: stoły świąteczne, stoły okolicznościowe i stoły niekonwencjonalne. Trwał także konkurs „Najlepszy barman szkoły” oraz konkurs kulinarny „Prezentacja jednego talerza” i prezentacja „Carvingowe dekoracje”. W jednej z sal można było obejrzeć prezentacje w ramach uczniowskich projektów szukania inspiracji w sztuce „Akcja-inspiracja.
Oto fotoreportaż z niektórych tych przedsięwzięć:
Konkurs „Najlepszy barman szkoły”
Wystawa stołów świątecznych
Z wystawy stołów okolicznościowych: przykład 1
Z wystawy stołów okolicznościowych: przykład 2
Z wystawy stołów niekonwencjonalnych. Przykład 1
Z wystawy stołów niekonwencjonalnych. Przykład 2
Z wystawy stołów niekonwencjonalnych. Przykład 3
W oczekiwaniu na ocenę w konkursie „„Prezentacja jednego talerza”
„Akcja-inspiracja”- poszukiwanie twórczych inspiracji w sztuce. Prawie jak francuscy impresjoniści…
Tekst i zdjęcia: Włodzisław Kuzitowicz