9 maja 2015 roku, uczniowie Klubu Młodego Ekologa Zespołu Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli, pod kierunkiem opiekunek Klubu mgr Marty Pałuszyńskiej i mgr Anety Piontek oraz pod opieką mgr Agnieszki Pańko, wzięli udział w „Podchodach Leśnych w Dębowcu”, zorganizowanych w ramach działalności Sieci Szkół i Przedszkoli Ekologicznych w Zduńskiej Woli. Głównym organizatorem zabawy było Publiczne przedszkole nr 3 w Zduńskiej Woli we współpracy z Leśnictwem Dębowiec podlegającym Nadleśnictwu Kolumna. W zabawie udział wzięło blisko 90 osób.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Spotkanie rozpoczął leśniczy Leśnictwa Dębowiec. Opowiedział dzieciom i młodzieży o największych zagrożeniach dla lasów i przypomniał, jak należy zachowywać się w lesie, by pobyt w nim był bezpieczny. Wskazał, jak postępować, w trudnych sytuacjach w lesie, np. podczas spotkania z dziką zwierzyną, podczas ukąszeń owadów. Przedstawił też zasoby przyrodnicze Leśnictwa Dębowiec. dzieci i młodzież pod kierunkiem Leśniczego ćwiczyły rozpoznawanie drzew po ich charakterystycznych cechach.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Po zajęciach z leśniczym uczestnicy Podchodów, podzieleni na grupy „czerwonych” i „zielonych”, „uciekających” i „goniących”, wyruszyli na specjalnie przygotowane trasy Podchodów. Uczniowie Klubu Młodego Ekologa byli grupą „zielonych”, „goniącymi” – uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Na trasie czekało na uczniów mnóstwo zadań przyrodniczych, których poprawne wykonanie, pozwalało rozpoznać kierunek, w którym należało dalej biec, by dotrzeć do celu. Trzeba było wykazać się wiedzą o lesie i jego mieszkańcach, ale też ważne były różnorodne umiejętności i sprawność fizyczna.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Celem, do którego dotarły wszystkie drużyny, okazało się specjalnie wyznaczone miejsce piknikowe w lesie. Tam czekało na wszystkich rozpalone ognisko, nad którym potem uczestnicy zabawy upiekli kiełbaski. Po posiłku zorganizowano jeszcze gry i zabawy sportowe. Na zakończenie dzieci i młodzież otrzymały dyplomy i leśne nagrody za udział w Podchodach.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Pogoda tego dnia dopisała, a wszyscy uczestnicy Podchodów wrócili z nich równie zmęczeni, co zadowoleni.

 

 
Tekst i zdjęcia nadesłała Marta Paluszyńska,
nauczycielka ZS im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli
Zredagował Włodzisław KuzitowiczZostaw odpowiedź