Klub Młodego Ekologa, działający w Zespole Szkół im. Marii Grzegorzewskiej w Zduńskiej zorganizował w dniach 25-27 maja trzydniową „Leśną Szkołę” .Odbyła się ona w Kwaterze Myśliwskiej na terenie Leśnictwa Wilamów, wchodzącym w obszar Nadleśnictwa Poddębice.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Kwatera ta została udostępniona uczestnikom „Leśnej Szkoły” nieodpłatnie, dzięki współpracy Szkoły z Zarządem Koła Łowieckiego nr 1 „Rogacz” w Łodzi. Uczniowie wraz z opiekunami spali w nieodpłatnie wypożyczonych namiotach harcerskich – dzięki uprzejmości Komendanta Hufca ZHP W Zduńskiej Woli, z którym Szkoła współpracuje. Uczestnicy „Leśnej Szkoły” samodzielnie przygotowywali sobie posiłki z produktów częściowo przekazanych przez zaprzyjaźnionych ze Szkołą sponsorów oraz korzystali ze wsparcia szkolnej stołówki.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

W „Leśnej Szkole” udział wzięło 15 uczniów szkolnego Klubu Młodego Ekologa, wraz z ich nauczycielami. Gośćmi „Leśnej Szkoły” byli: Leśniczy Leśnictwa Wilamów Pan Tomasz Graf, Prezes Zarządu Koła Łowieckiego Nr 1 „Rogacz” w Łodzi Pan Czesław Kałużny oraz Łowczy Pan Sławomir Rybka. Zajęcia edukacyjno-przyrodnicze w terenie realizowały z uczniami także opiekunki Klubu Młodego Ekologa: Marta Pałuszyńska i Aneta Piontek.

 

Celem „Leśnej Szkoły” było budzenie wśród młodzieży więzi z przyrodą podczas trzydniowej wyprawy w sam środek lasu. Uczniowie realizowali intensywny Program edukacyjny „Leśnej Szkoły” i brali udział w zajęciach przyrodniczych w terenie, przy użyciu metod eksperymentalnych, doświadczalnych, edukacji leśnej, tzw. outdoor education.

 

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Wszyscy uczestnicy „Leśnej Szkoły” pozbawieni byli dostępu do komputera, Internetu i telewizji, co przed wyjazdem do Wilamowa osobiście zaakceptowali. Na nudę jednak nie mogli narzekać. Cały czas pobytu spędzali w lesie na wielu ciekawych zajęciach terenowych.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

Wieczorami wesoło spędzali czas przy ognisku. Odbyli też spotkania z gośćmi „Leśnej Szkoły”, którzy zdradzali im tajniki życia lasu i jego mieszkańców, opowiadali historię Kwatery Myśliwskiej i Leśniczówki w Wilamowie oraz przedstawiali ciekawostki o swojej pracy w lesie.

 
Informację i zdjęcia nadesłane przez
Martę Pałuszyńską – nauczycielkę ZS im. M. Grzegorzewskiej w Zduńskiej Woli
opracował Włodzisław KuzitowiczZostaw odpowiedź