Na stronie „RZECZPOSPOLITEJ”, zamieszczono dziś „okolicznościowy (z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego) artykuł, zatytułowany „Coraz więcej nastolatków ma problemy psychiczne”, z którym – uznaliśmy – powinni zapoznać się także nauczyciele. Oto jego fragmenty i link do całego materiału:

 

„Młodzi ludzie i zdrowie psychiczne w zmieniającym się świecie” to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego

 

W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia szczególny nacisk kładzie na zdrowie psychiczne nastolatków, zwracając uwagę, że ponad połowa wszystkich chorób psychicznych rozpoczyna się w wieku dojrzewania.

 

Problem doskonale widoczny jest w Polsce, gdzie stale przybywa młodych ludzi potrzebujących pomocy psychiatrycznej. W ubiegłym roku policja odnotowała 730 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Według psychiatrów, mogło ich być nawet sto razy więcej.

 

 

Jak wynika z publikacji fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pt. „Dzieci się liczą 2017 – raport o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce”, nasz kraj jest drugi, po Niemczech, pod względem zakończonych zgonem prób samobójczych dzieci w wieku 10-19 lat.

 

Niestety, jeśli chodzi psychiatrię dzieci i młodzieży, mamy w Polsce zapaść – o czym nie raz alarmowali, również na łamach „Rzeczpospolitej”, specjaliści.

 

Liczba dzieci hospitalizowanych z powodu zaburzeń psychicznych rośnie. – To już jest wręcz epidemia. Nie ma żadnych oddziaływań profilaktycznych dla dzieci i ich rodzin – mówiła Dr Lidia Popek – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

 

Ekspertka zwraca uwagę, że wielu przypadkom, które trafiają na oddziały szpitalne, można byłoby zapobiec, gdyby na wcześniejszym etapie funkcjonowała profilaktyka. Część osób być może nie potrzebowałaby szpitala, gdyby była dostępna psychiatryczna pomoc środowiskowa na wcześniejszym etapie choroby. System opieki ambulatoryjnej nie jest w stanie zapewnić opieki wszystkim potrzebującym. […]

 

– To dzieje się tu i teraz. Mamy w Polsce 400 tysięcy dzieci potrzebujących pomocy i tylko 400 psychiatrów dziecięcych, a to tylko wierzchołek góry lodowej, bo brakuje wsparcia rodzin – uważa prof. Barbara Remberk, Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.[…]

 

 

Cały artykuł Małgorzaty Kaferskiej-Łysek „Coraz więcej nastolatków ma problemy psychiczne”    –    TUTAJ

 

Źródło: www.rp.pl



Zostaw odpowiedź