„Latarnik” i „Dziady” to utwory, które zainspirowały tegorocznych zwycięzców konkursu filmowego „Lektury w kadrze”. Krótkometrażówkę na podstawie noweli Henryka Sienkiewicza nakręcili uczniowie Katolickiego Gimnazjum w Kielcach. Filmową interpretację dramatu Adama Mickiewicza przygotowała młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

 

Filmowcy 0

 

We wtorek 27 maja, w Muzeum Kinematografii w Łodzi, młodzi filmowcy, uczniowie gimnazjów i liceów z kraju i zagranicy, otrzymali statuetki i nagrody. W uroczystości wziął udział Łódzki Wicekurator Oświaty Konrad Czyżyński. (pierwszy z lewej)

 

Przerażał nas panujący wśród młodzieży pogląd, że czytanie jest nudne, a lektury szkolne to już w ogóle tragedia. Wtedy moje nauczycielki wpadły na genialny pomysł, jak „odczarować” obowiązkowe pozycje na liście i zachęcić do ich czytaniaopowiadała o początkach konkursu Elżbieta Grzelakowska-Edelman, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Mikron w Łodzi.

 

Konkurs organizowany jest od trzech lat, w dwóch kategoriach: dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 70 etiud z całego kraju, a także kilka stworzonych przez uczniów polskich szkół za granicą. Pierwszej selekcji dokonały Joanna Krzemińska i Joanna Wolniak – pomysłodawczynie konkursu. Później prace zostały zaprezentowane profesjonalnemu jury składającemu się z przedstawicieli świata kultury i sztuki: artystów fotografików, wykładowców ASP i łódzkiej Filmówki.

 

Organizatorzy przyznali, że mieli niełatwe zadanie, aby wyłonić najlepszych.  – Nie lubię określenia „zwycięzcy”, bo to przecież nie są wyścigi. Dla mnie każdy taki konkurs to przede wszystkim przegląd różnych, wartościowych postaw twórczych – powiedział jeszcze przed wręczeniem nagród Józef Romasz, operator filmów fabularnych i dokumentalnych, wykładowca PWSFTviT w Łodzi.

 

 Filmowcy 1

 

Filmowcy 2

 

Filmowcy 3

 

Statuetki odebrali:

 

w kategorii gimnazjów

  • I miejsce  – uczniowie Katolickiego Gimnazjum w Kielcach za adaptację noweli Sienkiewicza „Latarnik”;
  • II miejsce  – młodzież ze Szprotawskiego Domu Kultury za ekranizację utworu „Mieszkańcy” J. Tuwima;
  • III miejsce  – grupa ze Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu za film „I to mi wystarczy” na podstawie wiersza Mirona Białoszewskiego.

 

w kategorii liceów

  • I miejsce – uczniowie III LO w Poznaniu za etiudę „Dziady”;
  • II miejsce – grupa z I Społecznego LO w Warszawie za animację poklatkową opartą na biblijnej „Apokalipsie św. Jana”;
  • III miejsce – młodzież z I LO w Gorzowie Wielkopolskim za film krótkometrażowy „Zbrodnia i kara”.

 

 

Po otrzymaniu nagród i projekcji najlepszych filmów, zwycięzcy zostali zaproszeni na warsztaty przygotowane przez wykładowców PWSFTViT w Łodzi.

 

Na podstawie informacji i zdjęć, zamieszczonych na stronie:

www.kuratorium.lodz.pl

 

zredagował Włodzisław Kuzitowicz

 



Komentarze niedostępne