Foto: www.uml.lodz.pl

 

Nawiązując do wczorajszej „aktualności”:ŁKO odwdzięcza się za nominację – donosi do MEN na nauczycieli!” zamieszczamy fragmenty informacji zaczerpniętej ze strony „Radia Łódź”:

 

 

Łódzki kurator apeluje do dyrektorów w sprawie protestów. Oburzenie w ZNP

 

Łódzki kurator oświaty – Waldemar Flajszer – wysłał list do dyrektorów szkół, w którym prosi, żeby nauczyciele nie wzywali uczniów do udziału w protestach. Przypomina w nim jednocześnie, że w czasie pandemii takie zgromadzenia są nielegalne. Pismo oburzyło Związek Nauczycielstwa Polskiego, a prezydent Łodzi wysłała do dyrektorów własny list z zapewnieniem o swoim wsparciu.

 

Jak wyjaśnia rzecznik łódzkiego kuratorium oświaty Anna Skopinska, list to reakcja na zgłoszenia jakie trafiały do kuratora, o przypadkach nauczycieli, którzy namawiali uczniów na udział w protestach. – Napływały do kuratorium sygnały, że nauczyciele, albo zwalniają uczniów, albo apelują, żeby szli na protest – mówi Skopinska. Dlatego kurator postanowił działać i przypomnieć przede wszystkim o zasadach bezpieczeństwa i zasadzie neutralności światopoglądowej szkoły – dodaje rzecznik.

 

Jednak zdaniem prezesa łódzkiego ZNP Marka Ćwieka, to nic innego jak zastraszanie. – To próba zastraszania nauczycieli, dyrektorów, jak i uczniów – wyjaśnia.

 

Z kolei prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wysłała do dyrektorów miejskich szkół list*, w którym zapewnia nauczycieli o sowim wsparciu. Poprosiła w nim, żeby nie przekazywać do Ministerstwa Edukacji żadnych danych dotyczących osób biorących udział w protestach.

 

 

Źródło (w tym nagranie tej audycji}   –   TUTAJ

 

 

x           x           x

 

 

*List Prezydent Miasta Łodzi do dyrektorów łódzkich szkół

 

 

Szanowni Państwo,

 

w związku z informacjami płynącymi z Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącymi działań, mających charakter restrykcji wobec uczniów i nauczycieli biorących udział w protestach, pragnę Państwa zapewnić o moim pełnym poparciu dla swobody wyrażania swoich poglądów i opinii przez pracowników oświaty oraz społeczność szkolną.

 

[…]

 

W moim osobistym przekonaniu, angażowanie się uczniów w aktualne wydarzenia społeczne oraz ich aktywna postawa obywatelska w pełni wypełniają te właśnie przesłanki.

 

Jednocześnie uważam żądanie od dyrektorów placówek oświatowych sporządzania raportów i przesyłania informacji dotyczących udziału uczniów oraz pracowników szkół w protestach, za całkowite nieporozumienie biegunowo sprzeczne z ideą prawa do swobodnego wyrażania swoich poglądów.

 

Ponadto pragnę zapewnić pracowników oświaty, że mogą oni w tej sprawie liczyć na pełne wsparcie ze strony Urzędu Miasta Łodzi.

 

PREZYDENT MIASTA ŁODZI
Hanna ZDANOWSKA

 

 

Pełna wersja Listu Prezydent Miasta Łodzi do dyrektorów łódzkich szkół  –   TUTAJ

 

 

Źródło: www.uml.lodz.pl

 

 Jedna odpowiedź to “Kurator grozi, ZNP potępia, a prezydent Zdanowska będzie wspierała…”

  1. Grzegorz napisał:    Jednak NASZEJ PANI PREZYDENT nie nastraszą byle ciule. Brawo Pani Zdanowska.

Zostaw odpowiedź