Screen z TVP1 – TELEEXORESS.

 

 Nagrody laureatom konkursu wręcza Marszałek Sejmu  Elżbieta Witek  – w towarzystwie ministra Przemysława Czarnka.

 

 

 

Oto fragmenty informacji zamieszczonej dzisiaj (2 maja 2022 r.) na oficjalnej stronie MEiN:

 

 

Minister Przemysław Czarnek wręczył nagrody laureatom konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”

 

 

W tegorocznej, trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”, młodzież mogła zgłaszać swoje prace w czterech kategoriach: plastycznej, literackiej, tekst piosenki oraz scenariusz lekcji. Konkurs, którego inicjatorem jest Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek jest członkiem Komitetu Honorowego, cieszył się wyjątkową popularnością – zgłoszono łącznie 2454 prace. […]

 

W konkursie uczestniczyć może młodzież ucząca się w szkołach ponadpodstawowych oraz – po raz pierwszy – studenci. Konkurs, przeprowadzony został w czterech kategoriach – plastycznej, literackiej, tekst piosenki oraz scenariusz lekcji. W kategorii plastycznej zadaniem uczestnika było stworzenie projektu medalu (awers i rewers) na temat „Katyń – Pamiętamy”, literackiej – przygotowanie pracy pisemnej na temat ”Etos ofiar Zbrodni Katyńskiej w odniesieniu do współczesności”. W kategorii tekst piosenki zadaniem uczestnika było przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej. Czwarta kategoria tegorocznej edycji konkursu wymagała od studentów przygotowania scenariusza lekcji na temat „Katyń – Pamiętamy”. Na czele komisji konkursowej stanął prof. Tadeusz Wolsza.

 

Kategoria scenariusz lekcji „ Katyń –Pamiętamy”

 

W gronie laureatów nowej kategorii konkursu 1.miejsce zajęła Katarzyna Gołota (Uniwersytet Gdański), 2.miejsce przypadło w udziale Agnieszce Dudek (Uniwersytet Opolski). Zdobywcą 3.miejsca został Oskar Szafarowicz  z Uniwersytetu Warszawskiego.
Laureaci kategorii scenariusz lekcji nagrody otrzymali z rąk Ministra Edukacji i Nauki prof. Przemysława Czarnka. […]

 

 

Zastanawiający jest brak informacji o zwycięzcach w innych niż tej dla studentów kategoriach. Ale podstawowym powodem dla którego zamieszczamy tę informację jest jeden jej fragment, zawierający takie oto słowa z wypowiedzi ministra:

 

Musimy kształtować w młodym pokoleniu postawę sprzeciwu wobec wszelkich form zniewolenia, totalitaryzmu i imperializmu – powiedział Szef MEiN, w Sejmie RP podczas uroczystej Gali. Minister Edukacji i Nauki zwracał uwagę na rolę prawdy historycznej w kształtowaniu powszechnej świadomości i zbiorowej pamięci.”

 

 

 

Źródło: www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/

 

 

Komentarz redakcji:

 

Dawno, bardzo dawno  pan Czarnek nie wygłosił słów, pod którymi możemy podpisać się obiema rękami. I tylko szkoda, że on – mówiąc to – miał zupełnie co innego na myśli, niż to, co te słowa znaczą dla nas… [WK]Zostaw odpowiedź