Foto: www.facebook.com/Ministerstwo.Edukacji.Narodowej/

 

MEN – widok „od podwórka”…

 

Portal Prawo.pl (firmy Wolters Kluwer) zamieścił dziś informację, która dementuje wiadomość, jaką podał, także dzisiaj, „Dziennik Gazeta Prawna”. Oto – jako pierwsze – fragmenty z DKP:

 

Artur Radwan: Nauczyciele bez czternastki. Zamiast tego automatyczne podwyżki

 

Dotarliśmy do założeń projektu, który w styczniu powinien trafić do konsultacji. Likwidacji ma ulec cały mechanizm naliczania średniej płacy pedagogom z samorządowych szkół i przedszkoli. Co roku samorządy na samą tylko czternastą pensję dla gorzej zarabiających nauczycieli wydają ćwierć miliarda złotych. Utrzymane mają za to zostać dodatek stażowy, a także wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, trzynastka i nagroda jubileuszowa. Zachowany też będzie wprowadzony niedawno dodatek za wyróżniającą pracę.[…]

 

Na początku stycznia do konsultacji międzyresortowych trafi projekt ustawy, który zmienia zasady podziału subwencji oświatowej, a także reformuje system wynagradzania nauczycieli. Zabiegały o to m.in. samorządy, ale także oświatowa Solidarność. Obecnie do opiniowania trafiły założenia do projektu, do których dotarł DGP. Na zgłoszenie swoich zastrzeżeń związkowcy mają czas do 10 grudnia 2018 r. Zmiany miały być uchwalone już przed rokiem, ale na prośbę lokalnych władz MEN się z nich wycofało. […]

 

 

Źródło: www.serwisy.gazetaprawna.pl

 

 

A teraz fragmenty tekstu z portalu < Prawo pl >:

 

 

Monika Sewastianowicz: Dodatek uzupełniający do likwidacji? MEN: nie ma takiego projektu

 

[…] Jak poinformował w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna”, MEN już w styczniu przekaże do uzgodnień międzyresortowych projekt noweli, która wprowadzi automatyczne podwyżki nauczycielskich wynagrodzeń. Nie będą już też wyliczane średnie wynagrodzenia na poszczególnych stopniach awansu, co spowoduje likwidację obowiązku wypłacania jednorazowego dodatku uzupełniającego pedagogom, którzy owej średniej nie osiągnęli.

 

Założeń nie konsultowano na razie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Jak mówi nam Sławomir Broniarz, prezes ZNP, oceny propozycji można dokonać dopiero, gdy pojawi się konkretny projekt nowych rozwiązań, konieczne jest też wyliczenie, jak wpłyną one na sytuację finansową konkretnego pedagoga. Dodaje, że poprawa sytuacji finansowej nauczycieli i powstrzymanie ich przed zmianą zawodu wymaga zwiększenia nakładów na oświatę, a te z każdym rokiem maleją.

 

MEN: nie pracujemy nad likwidacją dodatku

Średnie wynagrodzenia to teoretyczny model, który służy przede wszystkim do planowania i oceny działań jednostek samorządu terytorialnego. Dzięki tym kwotom mogą one zaplanować, ile pieniędzy wydadzą na wypłaty dla zatrudnianych przez siebie pedagogów. Według zapowiedzi resortu edukacji minimalne wynagrodzenie nauczycieli w 2019 r. będzie wyższe. Nie znamy na razie treści projektu rozporządzenia w tej sprawie, ale najprawdopodobniej kwoty brutto wzrosną od 120 do 160 zł.

 

O planowane zmiany zapytaliśmy resort edukacji. Jak poinformowała Prawo.pl Justyna Sadlak z biura prasowego: „w Ministerstwie Edukacji Narodowej nie jest przygotowywana zmiana przepisów, która zakładałaby likwidację dodatku uzupełniającego„.

 

Źródło: www.prawo.plZostaw odpowiedź