Foto: Łukasz Piecyk[www.tylkotorun.pl]

 

Szkoła Podstawowa nr 8 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Toruniu

 

 

Dzisiaj w Radiu TOK.FM, a także na stronie tej stacji  poinformowano o konflikcie, jaki trwa w jednej z toruńskich szkół podstawowych. Oto fragmenty tego tekstu:

 

 

Dyrektor szkoły w Toruniu zwolnił nauczycieli. „To zemsta za działalność związkową”. Trwa kontrola miasta

 

Toruński ratusz prowadzi kontrolę w Szkole Podstawowej nr 8. Została wszczęta przez prezydenta miasta po tym, jak dyrektor placówki zwolnił kilkoro nauczycieli. Pedagodzy twierdzą, że to odwet za ich działalność związkową. – Uważam, że to manipulacja, a wręcz wierutne kłamstwomówi z kolei TOK FM dyrektor Grzegorz Bortnowski.

 

Wśród sześciu osób zwolnionych 8 marca 2022 roku jest nauczycielka z 27-letnim stażem Dorota Olszewska-Sioma. Jej zdaniem wypowiedzenia to odwet za założenie dwa lata temu Inicjatywy Pracowniczej, do której przystąpiło 17 pracowników szkoły. – Jako formalny powód zwolnień dyrektor podaje redukcję etatów w związku z wygaszaniem gimnazjum, natomiast my uznajemy, że przyczyną jest chęć pozbycia się związku zawodowego z naszej szkoły – tłumaczy nauczycielka i jednocześnie przewodnicząca związku. – Dyrektor przyznaje się otwarcie do tego, że walczy ze związkiem, bo uważa, że jest nielegalny i powinien być całkowicie zabroniony w szkołach – dodaje.

 

Dyrektor SP 8 Grzegorz Bortnowski uważa, że zarzuty są absurdalne i przedstawia nam wyliczenia. – W tym roku szkolnym mieliśmy 1515 godzin lekcyjnych tygodniowo. W przyszłym roku będzie ich 1313. To o 202 godziny mniej, czyli 11 etatów – wylicza dyrektor. – W związku z tym zarzuty, że zwolnienia dotyczą rozgrywek związkowych czy personalnych nie są trafione. Uważam to za manipulację, a wręcz za wierutne kłamstwo – dodaje, nie kryjąc zdenerwowania. […]

 

Konflikt w toruńskiej SP 8 trwa od ponad dwóch lat. Zdaniem Doroty Olszewskiej-Siomy, dyrektor wykorzystuje każdą okazję, by ją zastraszyć i pozbyć się ze szkoły. – Byłam już zawieszona na pół roku w obowiązkach nauczyciela za przeprowadzenie lekcji o depresji. Komisja Dyscyplinarna przy Kuratorium Oświaty przywróciła mnie do pracy. Niestety okupiłam to ogromnym stresem i dwukrotnie przeszłam załamanie nerwowe – opowiada nam nauczycielka. – Po powrocie byłam cały czas pod baczną obserwacją dyrektora. Teraz dostałam wypowiedzenie i od 1 września nie mogę już pracować – dodaje.

 

Bortnowski twierdzi, że ma prawo zwolnić, kogo chce, bo leży to w kompetencji dyrektora szkoły. – Takie jest polskie prawo. Oczywiście analizowałem przeróżne aspekty, takie jak działalność na rzecz szkoły, sposób sprawowania opieki nad uczniami, podejmowanie dodatkowych działań, wykonywanie obowiązków, ale również wpływ na atmosferę pracy w szkole – wyjaśnia.[…]

 

Po kolejnych sygnałach o konflikcie w SP 8, 31 marca 2022 roku prezydent Torunia Michał Zaleski powołał zespół kontrolny. – Złożony jest on z przedstawicieli biura analiz i nadzoru, wydziału edukacji, wydziału budżetu i biura prawnego urzędu miasta. Te osoby badają złożoną sytuację w placówce, istniejący konflikt pomiędzy dyrekcją i związkami zawodowymi – mówi nam Małgorzata Litwin z zespołu prasowego urzędu miasta. […]

 

Kontrola w SP 8 potrwa do końca kwietnia a jej wyniki mają być przekazane prezydentowi Torunia. – Myślę, że ze względu na kalendarz i majówkę, która jest przed nami oraz wydarzenia, które są zaplanowane z udziałem prezydenta, wyniki tych działań poznamy w pierwszych dniach maja – informuje Litwin.

 

Dyrektor kończy w tym roku szkolnym swoją kadencję w SP 8, ale z powodu zbyt niskiej oceny pracy wystawionej przez Kuratorium Oświaty, nie może wystartować w kolejnym konkursie. Od września planuje wrócić na etat nauczyciela matematyki.

 

Dorota Olszewska-Sioma złożyła do sądu pracy pozew przeciwko szkole o dyskryminację ze względu na przynależność związkową.

 

 

 

Cały artykuł „Dyrektor szkoły w Toruniu zwolnił nauczycieli. ‘To zemsta za działalność związkową’. Trwa kontrola miasta”  –  TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.tokfm.pl

 

 

 

 

Przeczytaj także na ten sam temat:

 

Portal  <dziendobrytorun.pl>

Toruń: dzieci i rodzice murem za swoją nauczycielką. Co się dzieje w tej szkole?  –  TUTAJ

 Zostaw odpowiedź