Dziś, w siedzibie Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi, odbyła się ogólnopolska, interdyscyplinarna konferencja na temat Życie i edukacja w „kulturze obrazkowej”. Szanse i zagrożenia”. Z jej bogatego programu, rozpisanego na 5 sesji tematycznych, „Obserwatorium Edukacji” postanowiło zaprezentować jedynie dwie pierwsze:„Szkoła i edukacja w kulturze obrazkowej” i „Reklama i oddziaływanie społeczne”.
Kanclerz WSP M. Cyperling wita uczestników konferencji
Konferencję rozpoczęły wystąpienia powitalne przedstawicieli współorganizatorów: Małgorzaty Cyperling – kanclerz WSP, prof. Sławomira Sztobryna – rektora WSP oraz Michała Haze – wiceprezesa Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej i Adama Radonia – z Łódzkiego Centrum Komiksu, dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.
Za stołem (od lewej) siedzą:J.Solak, M.Jędrzejczak, K.Kowalewicz, A.Radoń, S. Sztobryn
W ramach pierwszej sesji „Szkoła i edukacja w kulturze obrazkowej” wystąpili:
- prof. nadzw. dr hab. Kazimierz Kowalewicz (Uniwersytet Łódzki) – FOTOGRAFICZNE OBRAZKI ZE SZKOLNYCH LAT (PIERWSZE SPOJRZENIE)
- lic. Justyna Solak (Techniczna Akademia Młodych w Rzeszowie) – EDUKACJA POLONISTYCZNA A WSPÓŁCZESNA „KULTURA OBRAZKOWA”
- mgr Monika Jędrzejczak (Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego) – SIECIOWE ZASOBY INFORMACJI ŹRÓDŁEM WZBOGACAJĄCYM TOK LEKCJI NA RÓŻNYCH ETAPACH EDUKACJI.
Za stołem (od lewej) siedzą; M. Cieślik-Florczyk, A. Obrębska, B. Kmieciak, D. Podgórska-Jachnik, K. Kukiełko-Rogozińska, B. Olszewska
Po dyskusji i przerwie na kawę i herbatę odbyła się druga sesja, której referaty podejmowały problematykę, określoną jako „Reklama i oddziaływanie społeczne”. Swe referaty zaprezentowali:
- dr Kalina Kukiełko-Rogozińska (Wyższa Szkoła Humanistyczna TWP w Szczecinie) – REKLAMA W UJĘCIU MARSHALLA MCLUHANA
- dr Anna Obrębska (Uniwersytet Łódzki) – TECHNIKI WIZUALNEGO ODDZIAŁYWANIA W REKLAMIE SPOŁECZNEJ
- dr prof. WSP, Dorota Podgórska-Jachnik (Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi) – OBRAZY NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI W PRZESTRZENI WIZUALNEJ JAKO NARZĘDZIE ZMIANY POSTAW WOBEC OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I WALKI O ICH PRAWA
- mgr Błażej Kmieciak (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) – PRAWA PACJENTA WOBEC ROZWOJU TECHNOLOGII AUDIOWIZUALNYCH I TELEINFORMATYCZNYCH
- mgr Małgorzata Cieślik-Florczyk (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) – OBRAZ JAKO FORMA ODDZIAŁYWANIA POLITYCZNEGO. ANALIZA STRON INTERNETOWYCH POLSKICH PARTII POLITYCZNYCH
Dla uczestnika – pedagoga, najbardziej wzbogacające wiedzę przydatną do pracy nauczycielskiej było wystąpienie Moniki Jędrzejczak z Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, która w pierwszej części swego referatu zaprezentowała wyniki badań nad zakresem i formami aktywności w sieci polskich uczniów, a następnie omówiła możliwości kompleksowego realizowania edukacji medialnej w edukacji. Szkoda, że redakcja nie uzyskała zgody autorki na udostępnienie naszym czytelnikom prezentacji, która towarzyszyła jej wykładowi. Być może już wkrótce redakcja OE jednak pozyska, choć w innej formie, najważniejsze fragmenty tego wystąpienia.
Referat dr Doroty Podgórskiej-Jachnik, dla którego Wasz przedstawiciel pozostał na drugiej sesji, w oparciu o liczne ilustracje, ilustrował główną tezę jej wystąpienia, że współczesny przekaz obrazkowy pozwala jeszcze lepiej i skuteczniej niż miało to miejsce w czasach dominacji kultury języka mówionego i pisanego, zmieniać funkcjonujące powszechnie stereotypy na temat osób niepełnosprawnych i kształtować nowe, oczekiwane przez nich postawy do ich pełnoprawnego funkcjonowania w życiu zawodowym i społecznym.
Program konferencji: Konferencja_MGM_Program_Harmonogram
Tekst i zdjęcia: Włodzisław Kuzitowicz