Wczoraj i dzisiaj na ternie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbyły się spotkania, na których kierownictwo MEN promowało w środowisku specjalnych stref ekonomicznych swój projekt szkół branżowych. Oto fragment komunikatu, jaki wczoraj zamieszczono na stronie MEN o przebiegu pierwszego dnia tej promocji:
W pierwszym dniu rozmów dotyczących zmian w systemie kształcenia zawodowego wzięła udział Jadwiga Parada, dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego MEN. […]
Dyrektor Jadwiga Parada omawia główne kierunki zmian w edukacji zawodowej
… podczas swojego wystąpienia, dyrektor Jadwiga Parada omówiła główne kierunki zmian w edukacji zawodowej, której celem jest stopniowe wprowadzenie dualnego systemu kształcenia odpowiadającego potrzebom gospodarki.
– Gwarancją podniesienia jakości kształcenia jest ścisła współpraca z pracodawcami. To oni najlepiej wiedzą jakich specjalistów potrzebują i będą potrzebować w perspektywie najbliższych lat – podkreślała Jadwiga Parada, dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego MEN.[…]
– Chcemy, aby osobne zajęcia z doradztwa odbywały się od siódmej klasy szkoły podstawowej i polegały na powiązaniu ucznia z rynkiem pracy. Mają się opierać na wycieczkach po zakładach pracy i spotkaniach z przedsiębiorcami, czyli praktykami. Dotychczas polegały głównie na poznaniu predyspozycji zawodowych młodzieży – tłumaczyła zgromadzonym dyrektor Jadwiga Parada.
Na spotkanie zostali zaproszeni członkowie Klastra Edukacyjnego „INVEST in EDU”, który liczy obecnie blisko 80 podmiotów. Wciąż napływają do wałbrzyskiej strefy kolejne deklaracje członkowskie.[…]
Wśród najbliższych działań klastra edukacyjnego wałbrzyskiej strefy zaplanowano m.in. opracowanie informatora dla młodzieży, promocję klas patronackich oraz organizację wycieczek zawodoznawczych.[Źródło:www.men.gov.pl]
Cały komunikat – TUTAJ
W drugim dniu wałbrzyskich spotkań – na konferencji „Specjalne Strefy Ekonomiczne dla Szkolnictwa Branżowego” – wzięła w niej udział minister Anna Zalewska.
Oto fragment komunikatu ze strony MEN:
W swoim wystąpieniu, szefowa MEN podziękowała przedstawicielom stref ekonomicznych, za to, że chcą oni aktywnie włączyć się w rozwój systemu kształcenia zawodowego.
– Cieszę się, że jesteście dla nas partnerami. Dziękuję, że chcecie wspierać system kształcenia zawodowego, którego efektem będzie dobrze przygotowany absolwent do podjęcia pracy – powiedziała Minister Anna Zalewska. – Chcemy korzystać z doświadczenia pracodawców, tak aby przygotowane zmiany przynosiły zarówno korzyści dla biznesu, jak i całego systemu edukacji – dodała.
Podczas dzisiejszej konferencji, przedstawiciele zarządów Specjalnych Stref Ekonomicznych działających w Polsce podpisali deklarację poparcia dla założeń nowej polityki oświatowej w zakresie szkolnictwa zawodowego. Sygnatariusze zadeklarowali również pomoc w profesjonalnym wsparciu kadrowym dla szkół, zaangażowaniu pracowników przedsiębiorstw w organizację kształcenia praktycznego i doskonaleniu nauczycieli oraz promocji kształcenia zawodowego.
Podpisana deklaracja wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej w dotychczasowych działaniach. Ich głównym celem jest lepsze przygotowanie uczniów do podejmowania trafnych decyzji edukacyjnych i zawodowych oraz planowania dalszej przyszłości edukacyjnej i zawodowej przez wybór odpowiedniej ścieżki kształcenia.
Sygnatariuszami deklaracji zostały:
Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości,
Krakowski Park Technologiczny, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna,
Kostrzyńsko – Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna,
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna,
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna,
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna,
Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna,
Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”,
Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC,
Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna,
Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK Wisłosan,
Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna,
Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”.
Cały komunikat – TUTAJ
Źródło: www.men.gov.pl