Szanowni Państwo

To już czwarty dzień strajku nauczycieli. Na bieżąco go dla Państwa relacjonujemy, zbierając w jednym miejscu informacje ze wszystkich zakątków Polski. Opisujemy strajk z perspektywy rodziców, uczniów i nauczycieli. Sprawdzamy, jak w kryzysowej sytuacji radzą sobie kuratorzy i urzędnicy.

 

Egzaminy zgodnie z planem


Za nami drugi dzień egzaminów gimnazjalnych, które ze względu na strajk organizowane są w ekstremalnych warunkach. W czwartek w całej Polsce 355 tys. gimnazjalistów udało się zgodnie z planem na
egzaminy z matematyki i przedmiotów przyrodniczych.

 

Jedną z trzech szkół, w których w środę nie udało się przeprowadzić części egzaminów, jest placówka w podpoznańskich Owińskach. Dyrektorkę placówki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych zaatakowały „Wiadomości” TVP. Zrobiły to w zdumiewający sposób: wyciągnięto jej oświadczenie majątkowe. – W oświacie można zarabiać przyzwoicie – komentował na antenie Miłosz Manasterski z Agencji Informacyjnej, który jest prezesem Związku Pisarzy Katolickich.


W końcu mamy jakąś sprawę, w której Związek Nauczycielstwa Polskiego i Ministerstwo Edukacji Narodowej są dość zgodne. Chodzi o dopuszczenie maturzystów do egzaminu dojrzałości. Stanęło pod znakiem zapytania, bo ze względu na strajk nauczyciele mogliby nie zdążyć z wystawieniem im ocen. Nikt nie chce, by w tej historii ucierpieli uczniowie.

 

Nauczyciele mają wsparcie

 


– Idąc do strajku, zakładaliśmy, że za to zapłacimy – materialnie, finansowo, moralnie, etycznie. Ten cały hejt, który się odbywa, nas na dzisiaj nie przekonuje, żeby z tego strajku wyjść – mówił Sławomir Wittkowicz.

 

W czwartek powołano specjalny fundusz, który ma wesprzeć strajkujących nauczycieli. Pieniądze zostaną przekazane tym, którzy znajdą się w największej potrzebie. Nad rozdzieleniem środków będzie czuwał komitet społeczny, w skład którego weszli ludzie kultury i nauki, m.in. Olga Tokarczuk, Marcin Wicha, prof. Adam Strzembosz.

 

„Siłaczki – to jest pierwsza myśl, która przychodzi mi do głowy, gdy myślę o nauczycielach. 82 proc. z nich to kobiety. Czy to może być powód, dla którego kolejni rządzący nie traktują ich postulatów poważnie? Chciałabym się mylić” – rozważa prezenterka Magdalena Mołek, która opowiedziała nam o swoich najważniejszych nauczycielach. Jej głos to część naszej akcji czytelniczej Akademia Opowieści, którą postanowiliśmy poświęcić „nauczycielom na całe życie”.

Po stronie nauczycieli jest też wielu samorządowców. – Na same pensje nauczycieli brakuje w tym roku 810 mln zł – wyliczała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podczas debaty oświatowej, na którą przyjechało do stolicy kilkuset samorządowców z całej Polski. W pierwszym rzędzie stały puste krzesła przeznaczone dla premiera i Anny Zalewskiej. Minister nie usłyszała więc, że samorządy do subwencji oświatowej na wydatki związane z oświatą dokładają już 23 mld zł rocznie.

 

W piątek kolejne egzaminy i ciąg dalszy strajku

W piątek gimnazjalistów czekają egzaminy z języków obcych – to najtrudniejszy do przeprowadzania w obecnych warunkach egzamin, bo potrzebnych jest więcej egzaminatorów.

Wszystko, co będzie się działo w związku z egzaminami i strajkiem, będziemy dla państwa nadal opisywać w relacji na Wyborcza.pl. A wieczorem dostaną Państwo oczywiście newsletter z podsumowaniem najważniejszych wydarzeń.

 

Pozdrawiam,
Justyna Suchecka



Zostaw odpowiedź