Od wczoraj politycznym news’em jest informacja o decyzji premier Kopacz powołania pełnomocniczek Rządu w czterech resortach, Na początek poszły dwa: zdrowie i edukacja. Oto, przykładowo, informacja, jaką na ten temat zamieścił portal sejm24.pl :
Beata Małecka – Libera została pełnomocniczką premier w resorcie zdrowia, a Urszula Augustyn będzie reprezentowała szefową rządu w resorcie edukacji – poinformowała rzeczniczka rządu Iwona Sulik. Dodała, że decyzje dotyczące pełnomocników w resortach infrastruktury i rozwoju oraz skarbu, nie zostały jeszcze podjęte.
– Premier podjęła decyzję co do dwóch osób – Beata Małecka-Libera, która będzie pełnomocnikiem ds. ustawy dotyczącej zdrowia publicznego w ministerstwie zdrowia, a także Urszula Augustyn, która będzie pełnomocnikiem ds. wdrażania ustawy o bezpieczeństwie w szkołach – mówiła w radiowej Trójce Iwona Sulik. [Źródło: www.sejm24.pl]
Interesujące w tej sprawie dla nas, ludzi zaangażowanych w codzienność polskich szkół, nie jest fakt, ze to kolejna kobieta i – jak piszą dziennikarscy plotkarze – koleżanka pani premier, a to czym ma się zajmować i jakie są jej do tej problema- tyki kompetencje.
Były premier D. Tusk i U. Augustyn na otwarciu Nowoczesnego Domu Dziecka w Odporyszowie
Zacznijmy od podstawowych danych biograficznych, o które wcale nie tak łatwo w sieci:
Urszula Danuta Augustyn (ur. 1 września 1964 w Tarnowie) – polska polityk, dziennikarka katolicka, publicystka i pedagog, posłanka na Sejm V, VI i VII kadencji z listy Platformy Obywatelskiej. W 1990 ukończyła studia magisterskie w krakowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej na Wydziale Filologii Polskiej. Przez 15 lat pracowała jako nauczyciel w szkołach podstawowych. Jako dziennikarka współpracowała z „Gościem Niedzielnym”, Radiem Plus Tarnów oraz z katolickim portalem Opoka.org.pl, w którym redagowała informacje na podstawie serwisu polskiej sekcji Radia Watykańskiego. Była prezenterką w Radiu RDN Małopolska. Współpracowała z Biurem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski redagując codzienny przegląd prasy. Pisała dla polonijnego miesięcznika „Nasze Słowo” w Hanowerze. Była członkinią zarządu Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży „Kana” w Tarnowie. [Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Urszula_Augustyn]
Aktywność poselska:
Interpelacje, którym nadano bieg 32
Zapytania, którym nadano bieg 2
Pytania w sprawach bieżących 10
Źródło: www.sejm.gov.pl
Wart przypomnienia jest fakt, że już 31 sierpnia 2014 multimedialny portal Ziemi Brzeskiej zamieścił artykuł, zatytułowany: „Urszula Augustyn ministrem edukacji?”. Oto jego fragment:
„Czy Urszula Augustyn, tarnowska poseł Platformy Obywatelskiej zostanie ministrem edukacji w rządzie Ewy Kopacz? Nie jest bez szans, tym bardziej, że relacje pomiędzy obecną marszałek Sejmu, najprawdopodobniej przyszłym premierem Ewą Kopacz, a obecną szefowa resortu edukacji Joanna Kluzik – Rostkowską są nie najlepsze.”
Źródło: www.brzesko.com.pl
Niestety, w sieci są wiadomości o dziennikarskim fragmencie zawodowej aktywności nowej pani pełnomocnik, lecz brak źródeł o szczegółach jej pracy nauczycielskiej – w ilu szkołach, kiedy i gdzie pracowała. Jedyna informacja dotyczy początku nauczycielskiej kariery: rozpoczęła ją jako nauczycielka w małej wiejskiej szkole w Szczepanowicach.
Więcej wiadomości o karierze zawodowej i politycznej Urszuli Augustyn oraz jej związkach z problematyką, za którą będzie odpowiadać można przeczytać na portalu edukacja.net – TUTAJ
styczeń 8th, 2015 o godzinie 17:51
[…] Urszula Augustyn, która wczoraj objęła swe nowe obowiązki sekretarza Stanu w MEN i pełnomocnika Rządu ds. […]