Po wielomiesięcznej przerwie (ostatni materiał nadesłano przed Świętami Bożego Narodzenia), w miniony wtorek (22 marca) na adres „Obserwatorium Edukacji” z kręgu Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych dotarł nowy materiał o ich najnowszej inicjatywie, o mało świątecznym tytule – „Psie kupy na śmietniki, dzieci na trawniki”.

 

Po krótkim wahaniu zdecydowaliśmy się, aby – mimo okresu poprzedzającego Święta Wielkanocne – opracować na jego podstawie relację z tej akcji. W końcu okres przedświąteczny to czas generalnych porządków w naszych domach i na naszych osiedlach. Niechaj te informacje i zdjęcia, pokazujące zaangażowanie dzieciaków w popularyzowanie idei  sprzątania odchodów pozostawianych na trawnikach przez opiekunów swych wyprowadzanych tam pupili, staną się bodźcem do refleksji (a może i wstydu) dla oglądających to  dorosłych.

 

Oto nadesłane informacje i zdjęcia o tym wydarzeniu:

 

1

Dzieci z PM Nr 208 na ul. Gdańskiej

 

 

5 przedszkole Glowno

Przemarsz przedszkolaków w Głownie

 

„Psie kupy na śmietniki, dzieci na trawniki”  – akcja zorganizowana 18 marca, to już trzecia jej edycja, podczas której małoletni jej uczestnicy namawiali łodzian do zmiany nawyków, związanych ze sprzątaniem po swoich pupilach. W akcji tej uczestniczyły dzieci, ich rodzice i nauczyciele z placówek należących do Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych w Łodzi, a także w Zduńskiej Woli. W ramach akcji zorganizowano przemarsze i pikiety na osiedlach – w różnych okolicach Łodzi, Zduńskiej Woli i Głowna. Rozwieszano plakaty, hasła, stawiano tabliczki i chorągiewki, rozdawano ulotki. Zwrócono się także do władz tych miast, aby aktywniej włączyły się w przekonywanie właścicieli psów do sprzątania ich odchodów.

 

 

4a W drodze do parku

W drodze do parku im. J. Poniatowskiego w Łodzi

 

4 w parku Poniatowskiego szkół

 W parku

 

W pikiecie, zorganizowanej w Parku J. Poniatowskiego wzięły udział, obok jej organizatora –  Przedszkola Miejskiego Nr 208 i współorganizatora – PM Nr 170, również  PM Nr 8, 12, 13, 98, 165, 170 i 208, a także  Szkoła Podstawowa Nr 67 z Oddziałami Integracyjnymi z Łodzi. Uczestnikami pikiety byli także przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi i Straży Miejskiej. W innych rejonach Łodzi protestowały przedszkolaki z PM Nr 138 i 154.

 

 6 rysowanie sylwet psów -

 

3

 

Akcja w Parku Poniatowskiego była jedną z wielu inicjatyw, podejmowanych przez PM Nr 208,  wspólnie z pozostałymi placówkami zrzeszonymi w Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych, których celem jest kształtowanie prawidłowych postaw u dzieci i dorosłych, związanych z ochroną przyrody, usuwaniem psich odchodów, zmianą nawyków w zakresie oszczędzania wody, energii elektrycznej, poszerzaniem wiedzy na temat ekosystemów.

 

 

Happeningi , warsztaty, akcje, debaty, podchody , zawody sportowe, konkursy plastyczne, wiedzy, mini maraton – to formy, które dominują w tym działaniu. Są one organizowane z inicjatywy  Przedszkola Miejskiego Nr 208, a także innych placówek należących do Sieci, we współpracy z instytucjami zajmującymi się ekologią , przy współudziale rodziców, z dużym zaangażowaniem koordynatorów – nauczycieli z placówek należących do Sieci Przedszkoli i Szkół Ekologicznych w Łodzi.

 

 

Organizatorzy tych akcji stawiają na poszerzanie świadomości ekologicznej łodzian – małych i dużych -poprzez inicjowanie ich aktywność i bliski kontakt z przyrodą.

 

 

Zachęcamy do obejrzenia wideorelacji z heppeningu – na stronie TV TOYA – Wydarzenia z 18 marca 2016r.

 

 

Na podstawie informacji i zdjęć
nadesłanych przez Magdalenę Grzanek
nauczycielkę PM Nr 208 w Łodzi
opracował Włodzisław Kuzitowicz

 

 

 

 

 

 

 Zostaw odpowiedź