Nieuchronnie zbliża się  Dzień Edukacji Narodowej, a to oznacza kolejną edycję dorocznego konkursu „Nauczyciel Roku”, który od piętnastu lat współorganizowali: redakcja tygodnika „Gos Nauczycielski” i MEN. Ale już nie w tym roku. Dzisiaj odbędzie się kolejna gala finałowa tego konkursy, podczas której dowiemy się kto z 13. tegorocznych finalistów zostanie uhonorowany tym tytułem.

 

Poinformujemy o tym jeszcze dzisiaj – w kolejnej informacji.

 

A teraz śpieszymy donieść, że wczoraj minister Zalewska, na – także uroczystej Gali  Finałowej  – zorganizowanego w tym roku po raz pierwszy przez MEN, „rozłamowego” konkursu „Nauczyciel – Wolontariusz Roku” wręczyła nagrody jego laureatkom i laureatom. Nie wnikając w pozamerytoryczne konteksty tej inicjatywy uznaliśmy, że  powinniśmy upublicznić listę nagrodzonych, a szczególnie promować sylwetką Wolontariusza Roku 2017 – Tomasza Przygody, nauczyciela historii ze Szkoły Podstawowej nr. 14 im. Stefana Jaracza w Tarnowie. W tym celu wykorzystamy zdjęcie i fragmenty tekstu, zamieszczonego na stronie www.polskieradio.pl:

 

 

 Foto: PAP/Paweł Supernak [http://www.polskieradio.pl]

 

Minister Anna Zalewska i laureat I miejsca Tomasz Przygoda oraz uczniowie-wnioskodawcy podczas finału ogólnopolskiego konkursu „Nauczyciel – Wolontariusz Roku”

 

 

[…] Przygoda został wybrany spośród 12 finalistów konkursu. Odbierając nagrodę podczas finałowej gali na Zamku Królewskim w Warszawie Przygoda zaprosił na scenę swoich uczniów, w tym absolwentów i podkreślił, że są oni współautorami nagrody.

 

Tomasz Przygoda jest nauczycielem historii w Szkole Podstawowej nr. 14 im. Stefana Jaracza w Tarnowie, wcześniej uczył w Gimnazjum nr 6 im. Napoleona II. – Na trzecim roku studiów, gdy musiałem wybrać specjalizację, wybrałem nauczycielską. Miało to związek z tym, że w dorabiałem sobie wówczas zajmując się dziećmi jako niania. Ta praca z małymi dziećmi uświadomiła mi, że lubię pracować z dziećmi, że chcę to robić w przyszłości – powiedział dziennikarzom.

 

Zaangażował się w wolontariat szkole – jak mówił – „bardzo dawno temu – 10, 12 lat temu – w sposób zupełnie naturalny”. – Zostałem opiekunem samorządu uczniowskiego w szkole. Zacząłem organizować różne akcje. Na początku bardzo drobne, z czasem było ich coraz więcej, były też coraz większe – narastało to i narastało. Coraz więcej akcji z coraz większą liczbą różnych instytucji i organizacji, powstało Koło Wolontariatu w szkole – tak to poszło i tak działa do dziś – zaznaczył Przygoda.

 

Pytany, jak zachęcić uczniów do pracy wolontariackiej odpowiedział, że „słowem, zachętą, własnym przykładem, swoim zaangażowaniem„. – Tak naprawdę trzeba o to pytać moich uczniów, ja im daję iskrę, ale to oni muszą znaleźć w sobie chęć zaangażowania się w pomoc innym – dodał. […] [Źródło:www.polskieradio.pl]

 

 

Film prezentujący sylwetkę Tomasza Przygody – nauczyciela, którego postanowiliśmy zgłosić na konkurs Nauczyciel – Wolontariusz Roku na Yoy Tube    –   TUTAJ

 

 

Uzupełniamy tę informację listą wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych „Nauczycieli-Wolontariuszy Roku 2017”

 

I miejsce Tomasz Przygoda, Szkoła Podstawowa nr 14 im. Stefana Jaracza Tarnów (małopolskie)

II miejsceLidia Stotko, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Opolu (opolskie)

III miejsceBartosz Kaczmarczyk, nauczyciel języka niemieckiego w Zespole Szkół im. I. J. Paderewskiego w Knurowie (śląskie)

 

 

                         Wyróżnienia otrzymali:

 

>Mieczysława Mierzejewska, katecheta z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 im. Jana Kochanowskiego w Wałbrzychu (dolnośląskie)

>Agnieszka Jakubowska-Cetnar, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie, wychowania do życia w rodzinie oraz doradca zawodowy z Miejskiego Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza w Dębicy (podkarpackie)

>Agnieszka Chlipała, Sportowa Szkoła Podstawowa nr 46 im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu (dolnośląskie)

>Magdalena Konrad, pedagog, wychowawca świetlicy i opiekun szkolnego koła wolontariatu w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej (mazowieckie)

>Ewa Mieszczyńska, nauczyciel historii i WOS-u w XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie (warmińsko-mazurskie)

>Iwona Parla, nauczyciel oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 5 w Zawierciu (śląskie)

>Siostra Marieta Pyrek, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ozimku (opolskie)

>Patrycja Kamińska-Wieruszewska, nauczyciel języka polskiego i historii w Zespole Szkół Publicznych nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie (wielkopolskie)

>Ewelina Drop-Konieczna, Szkoła Podstawowa we Wrześnicy (zachodniopomorskie)

 

Źródło: www.men.gov.pl

 

 

Komentarz redakcji:

Warto porównać jak ową galę zrelacjonowano na stronie MEN, a jak zrobili to redaktorzy informacji na stronie Polskiego Radia. Zwracamy uwagę, że ze źródła ministerialnego nie można dowiedzieć się co takiego zdziałali laureaci, że w niezwykle bogatej galerii zdjęć (64) nie tak łatwo znaleźć Wolontariusza Roku 2017 (dopiero w 13. rzędzie fotografii), że nie podano jakimi kryteriami kierowała się i z kogo składała się owa  Komisja konkursowa, która „była pod wrażeniem każdej z nadesłanych blisko 250 zgłoszonych prac”. [WK]Zostaw odpowiedź