Foto: www.sejm.gov.pl

 

XXII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Przemawia minister edukacji Anna Zalewska

 

 

Administrator oficjalnej strony MEN zagrał z uczniami zainteresowanymi ubieganiem się o status posła XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w chowanego. Choć 21 lutego zamieszczono tam informację, że temat tej sesji i zadania do wypełnienia przez kandydatów zostaną zamieszczone na tejże stronie 27 lutego o godz. 12:00, to tak się nie stało. Jak już informowaliśmy, do godziny 22:00 nic na tej stronie się nie pojawiło. Dzisiaj okazało się, że z tą datą został tam (pewnie tuż przed północą) zamieszczony ten sam komunikat, który czytaliśmy 21 lutego – z tą różnicą, że znalazł się tam ten oto akapit:

 

Temat tegorocznej sesji oraz szczegóły zadania rekrutacyjnego dostępne są na stronie internetowej www.sdim.sejm.gov.pl, a także na stronach internetowych współorganizatorów oraz oficjalnym profilu SDiM na Facebooku www.facebook.com/sejmdzieciimlodziezy.

 

Przeto pora na zacytowanie  fragmentów tychże informacji. Zacznijmy od tego, że na „fejsbukowym” profilu Sejm Dzieci i Młodzieży” zamieszczono tekst z sejmowej strony Sejmu Dzieci i Młodzieży:

 

Temat tegorocznej sesji to „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. […] Temat tegorocznej sesji nawiązuje do uchwalonej w 2016 roku przez Sejm RP ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U.2016 poz. 744), której przepisy mają na celu wyeliminowanie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny albo ten ustrój propagujące.

 

Aby zrealizować zadanie rekrutacyjne, odnajdźcie takie właśnie miejsce w Waszym najbliższym otoczeniu. Wskażcie dla niego nową nazwę odwołującą się do pamięci o bohaterze lokalnym. Jeżeli natomiast takiego w waszym lokalnym środowisku nie ma, zaproponujcie nazwę dla miejsca, które nie ma jeszcze bohatera. Nagłośnijcie Wasze działania nawiązując współpracę z przedstawicielami samorządu terytorialnego.

 

Zanim jednak przystąpicie do realizacji zadania koniecznie zapoznajcie się z Regulaminem oraz Przewodnikiem uczestnika XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. […]

 

 

Oto linki do tych dokumentów:

Regulamin wyłaniania uczestników oraz udziału w XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży z tematem wiodącym: Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej  –  TUTAJ

 

Przewodnik uczestnika XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży  –  TUTAJ

 

 

 

Źródło: www.sdim.sejm.gov.pl

 

 

Komentarz redakcyjny:

Jak widać – w niedzielnym felieton nie udało się trafnie przewidzieć tematu tegorocznej sesji. Po prostu – polityczne przywództwo większości parlamentarnej zostało przez felietonistę „niedocenione”. To, czym mają się w tym roku zajmować młodzi posłowie nie tylko, że ma nic wspólnego z rozbudzaniem u młodych Polaków troski o rzeczywiste sprawy swojego pokolenia, ale pomysł autorów tego tematu idzie dużo dalej: Organizatorzy tego przedsięwzięcia politycznego postanowili uczynić z nich donosicieli na nieudolnych (w sensie – niezbyt gorliwych ideowo) samorządowców w miastach i gminach. Nie jest to jeszcze wzorzec Pawlika Morozowa. ale wszystko idzie w tym kierunku…. [WK]Zostaw odpowiedź